Hindistan’da 250 milyon kişinin katıldığı genel grev hayatı sarsıyor

kategori:

Bugün Hindistan’da on büyük sendika konfederasyonu ve 300 civarında çiftçi örgütünün çağrısı ile genel grev gerçekleşiyor. İşçi haklarını hedef alan yasal düzenlemelere ve tarımsal destekleri kaldıran tarım yasasına karşı örgütlenen genel greve 250 milyon kişinin katılması bekleniyor.

Greve Hindistan Ulusal Sendika Kongresi (INTUC), Tüm Hindistan Sendikalar Kongresi (AITUC), Hind Mazdoor Sabha (HMS), Hindistan Sendikaları Merkezi (CITU), Tüm Hindistan Birleşik Sendika Merkezi (AIUTUC), Sendika Koordinasyonu Merkezi (TUCC), Serbest Meslek Sahibi Kadınlar Derneği (SEWA), Tüm Hindistan Merkez Sendikalar Konseyi (AICCTU), İşçi İlerici Federasyonu (LPF) ve Birleşik Sendika Kongresi’nin (UTUC) de aralarında yer aldığı çok sayıda işçi ve çiftçi örgütü katılıyor.

Bugün başlayan genel greve kamu çalışanları, banka çalışanları, sanayi işçileri, ev işçileri, inşaat işçileri katılıyor. Grev nedeniyle bir çok sektörde aksamalar yaşanırken, kara ve tren yollarında blokaj eylemleri gerçekleştiriliyor. Öte yandan Hindistan’ın bir çok yerinde yüzbinlerce işçi, çiftçi ve öğrencinin katıldığı sokak gösterileri düzenleniyor.

Bihar eyaletindeki Ambala’dan Delhi’ye yürümek isteyen binlerce çiftçi polisle saatler boyunca çatıştı. Polisin biber gazı ve tayzikli su ile saldırdığı çiftçiler iki saatlik çatışmanın ardından sınırı geçerek Haryana’ya geçmeyi başardı.

Grevle hükümetin tarım ve işçi haklarına yönelik reform adı altında hazırladığı yasaları geri çekmesi, özelleştirilmelerin durdurulması, gelir vergisi ödeyemeyen aileler için ayda 7500 rupi (yaklaşık 100 dolar) nakit para ve ayda kişi başına 10 kg ücretsiz gıda yardımı yapılması ve emeklilik sisteminin iyileştirilmesi talep ediliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir