Üçpınar’da direniş maden şirketine geri adım attırdı: Sondaj ekibinin bölgeden ayrılması sonrasında direniş bitirildi

kategori:

Ordu’nun Ünye ilçesi Üçpınar köyünde sondaj arama çalışmasına karşı başlayan direniş 13. gününde sondaj makinalarının bölgeden çekilmesiyle sona erdi.

Üçpınar köylüleri yaptıkları basın açıklamasıyla “13 gün yaşam alanlarımızı, geleceğimizi savunduk. Sondaj ekiplerinin ve jandarmanın köyümüzden çekilmesinden kaynaklı bundan sonraki süreci büyük bir titizlikle takip edecek, hukuki işlemlerimize devam edeceğiz” denildi.

Maden sondaj arama çalışmasına karşı 13 gün boyunca jandarma ve polisin saldırılarına rağmen direndiklerini belirten köylüler, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından Üçpınar’da 40, Yeşilkent’te 5, Çiğdem’de 2, Gökçebel’de 2 olmak üzere toplam 49 sondaj yapıldığını ve yapılan aramanın betonoit olduğunu aktardı.

Ormanlarını koruyan köylüler jandarma ve sondaj ekibinin 9 Kasım günü köyden ayrıldıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Bizler Ünye Üçpınar köylüleri olarak maden sondajına karşı 13 gün direndik. 13 gün yaşam alanlarımızı, geleceğimizi savunduk. Sondaj ekiplerinin ve jandarmanın köyümüzden çekilmesinden kaynaklı bundan sonra süreci büyük bir titizlikle takip edecek, hukuki işlemlerimize devam edeceğiz. 13 gün değil 13 yıl geçse de direnişimizden, yaşam alanlarımızdan, fındığımızdan vazgeçmeyeceğiz.”


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir