Almanya’da kamu emekçilerinden çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle uyarı grevi

kategori:

Almanya’da otobüs, tramvay, sağlık, eğitim sosyal hizmetler, belediye çalışanları uyarı grevine çıktı.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki şehirlerinde etkili olan grev nedeniyle toplu taşıma hizmetlerinde ciddi aksamalar yaşandı. Ver.di’ye göre, 13.000 çalışan iş bıraktı. Kamu emekçileri Köln’de Deutzer Werf bölgesinde bir miting düzenledi. Mitinge iki binden fazla kişinin katıldığı belirtliyor.

Birkaç gün süren grevi örgütleyen Ver.di sendikası TİS görüşmelerinde taleplerini pazarlık konusu yapmak için “gerekirse bir sonraki grevlerimiz haftalarca sürdürülecek“ diyor. Ver.di’ye göre, geçtiğimiz haftalarda NRW‘deki uyarı grevlerine 50.000’den fazla insan katıldı. “Bugün ise yaklaşık sayımız aynı, bütün çalışanlar burda değil kimileri bulundukları işyerlerinde grev yapıyor. Mesela; Belediyenin temizlik (AWB) alnında çalışanlarımız bulundukları yerde grevdeler.“

Ver.di NRW’den Peter Büddicker, mitingte yaptığı konuşmada “Toplu taşıma trafik hacmi arttı.. Kreşlerde eğitmen sayısı az.. Temizlik işçilerinin çalışma koşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Hasta sayısının artmasına karşın sağlık emekçileri nerdeyse dinlenmeden çalışıyorlar. Bir de korona gibi bir illet ortamında sağlıkları tehlike altında, geceyii gündüze katarak çalışıyorlar. Ulaştırma hizmetindeki azami çalışma saatleri on iki saatten on saate düşürülmeli ve vardiyanın bitiminden sonraki dinlenme süresi on saatten on bir saate çıkarılmalıdır. Daha iyi çalışma koşullarını talep ediyoruz. Ücretlerde yüzde 4,8 artış ve her ay 150 euro istiyoruz. Çıraklık eğitimi yapanlara da ayda 100 euro ücret artışı istiyoruz. Yarınki görüşmede taleplerimiz kabul edilmezse bir hafta boyunca uyarı grevini yapacağız.“ dedi. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir