Lübnan’da 17 Ekim protestolarının birinci yılında eylemler düzenlendi

kategori:

Lübnan’da 17 Ekim 2019’da hükümetin vergi politikalarına karşı başlayan ve Beyrut başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında aylarca devam eden protestoların birinci yıl dönümü dolayısıyla birçok kentte eylemler düzenledi.

Öğle saatlerinden itibaren Beyrut şehir merkezindeki Şehitler Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi Bankalar Cemiyeti’ne, oradan da Merkez Bankası’na yürüdü. Eylemciler, uzun yıllardan beri yönetimi paylaşan siyasi grupların yanında, ülkedeki ekonomik krizden sorumlu tuttukları Merkez Bankası’nın binasını taşladı.

Polisin saldırısı sonucu buradan ayrılan eylemciler, yürüyüşlerini Beyrut Limanı’nda tamamladı. Polis ve asker ablukası altında yürüyen eylemciler, yürüyüş ve gösteriler boyunca “geri dönüş olmayacak” ve “özgür devrimciler yürüyüşlerini tamamlayacak” şeklinde sloganlar attı.

Beyrut Limanı önünde toplanan ve sayıları yaklaşık 2 bini bulan eylemciler, burada uzun süre siyasi gruplar aleyhinde sloganlar attı. Devrim marşları çalınan eylemde, limandaki patlamada yaşamını yitirenler için meşaleler yakıldı. Beyrut Limanı’ndan Şehitler Meydanı’na ve Meclis binasına yürümek isteyen eylemcileri polis ve asker engelledi.

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam başta olmak üzere diğer bölgelerinde de gündüz saatlerinde eylemler düzenlendi. Mevcut siyasi güçlere yönelik tepki gösteren eylemciler, “devrim” taleplerini sürdüreceklerin dillendirdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir