Tayland’da OHAL’e ve polis saldırılarına rağmen eylemler sürüyor

kategori:

Tayland’da anayasal reformlar yapılması ve Başbakan Prayut Çan-oça’nın istifası için devam eden eylemler olağanüstü hal (OHAL) kararına ve polis saldırılarına rağmen sürüyor.

Perşembe günü hükümet, olağanüstü kararname çıkararak, dörtten fazla kişinin toplantılarını yasaklamış ve çok sayıda eylemciyi gözaltına almıştı.

Engelleme çabalarına rağmen dün (16 Ekim) de eylemler devam etti. Bangkok merkezindeki Ratchaprasong kavşağında akşam saatlerinde toplanan binlerce kişi, hükümetin istifasını ve anayasal reform yapılmasını talep etti.

Polis eyleme tazyikli su ile saldırırken şemsiye kullanan ve yağmurluk giyen eylemciler direnişlerini uzun süre devam ettirdi. Saldırıda çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

Ülkede tartışmalı 2019 genel seçimlerinin ardından muhalefetteki İleri Gelecek Partisinin kapatılarak meclisten ihraç edilmesi üzerine, geçen yıl 14 Aralık’ta protestolara başlamıştı. Pandemi nedeniyle ara verilen eylemler, Temmuz ayından itibaren yeniden başlamıştı. 19 Eylül’de başkent Bangkok’ta 50 bin kişilik katılımla büyük bir miting düzenlenmişti. 14 Ekim’de başlayan eylemler ise aralıksız sürüyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir