Güney Afrika’da hükümet politikalarına karşı genel grev ve sokak gösterileri

kategori:

Güney Afrika tarihinde ulusal düzeyde örgütlenmiş olan 4 sendikal federasyonun çağrısı ile bir günlük grev ve sokak gösterileri düzenlendi.

Grevin çağrısı Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU), Güney Afrika Sendikalar Federasyonu (FEDUSA), Güney Afrika Sendikalar Federasyonu (SAFTU) ve Sendikalar Ulusal Konseyi (NACTU) tarafından yapılırken bir çok noktada sokak gösterileri de gerçekleştirildi. Salgından dolayı farklı noktalarda yapılacak her eylemlere katılım en fazla 500 kişi ile sınırlandı.

Eylemlerde toplu işten çıkarmalara, toplu taşımanın çöküşüne, geçici istihdama, yolsuzluğa, cinsiyet temelli şiddete, hükümetin kamu görevlilerinin ücretlerini dondurma tehdidine ve çok daha görünür olan su krizine karşı politikaların geliştirilmesi talepleri öne çıktı. Çalışanlar için kişisel korunma donanımlarının sağlanması de talepler arasındaydı.

Eylemlere katılanlar “Toplu Pazarlık Haklarını Savunmada Birleşmiş Kamu Görevlileri” ve “Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddetle Mücadelede Birleşmiş Kamu Görevlileri” gibi sloganlar taşıyan kırmızı tişörtler giydiler. Eylemlerde ayrıca kadına yönelik şiddete karşı dövizler taşındı. (Kaynak: isyandan.org)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir