Anasayfa / Haberler / Güney Afrika’da hükümet politikalarına karşı genel grev ve sokak gösterileri

Güney Afrika’da hükümet politikalarına karşı genel grev ve sokak gösterileri

Güney Afrika tarihinde ulusal düzeyde örgütlenmiş olan 4 sendikal federasyonun çağrısı ile bir günlük grev ve sokak gösterileri düzenlendi.

Grevin çağrısı Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU), Güney Afrika Sendikalar Federasyonu (FEDUSA), Güney Afrika Sendikalar Federasyonu (SAFTU) ve Sendikalar Ulusal Konseyi (NACTU) tarafından yapılırken bir çok noktada sokak gösterileri de gerçekleştirildi. Salgından dolayı farklı noktalarda yapılacak her eylemlere katılım en fazla 500 kişi ile sınırlandı.

Eylemlerde toplu işten çıkarmalara, toplu taşımanın çöküşüne, geçici istihdama, yolsuzluğa, cinsiyet temelli şiddete, hükümetin kamu görevlilerinin ücretlerini dondurma tehdidine ve çok daha görünür olan su krizine karşı politikaların geliştirilmesi talepleri öne çıktı. Çalışanlar için kişisel korunma donanımlarının sağlanması de talepler arasındaydı.

Eylemlere katılanlar “Toplu Pazarlık Haklarını Savunmada Birleşmiş Kamu Görevlileri” ve “Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddetle Mücadelede Birleşmiş Kamu Görevlileri” gibi sloganlar taşıyan kırmızı tişörtler giydiler. Eylemlerde ayrıca kadına yönelik şiddete karşı dövizler taşındı. (Kaynak: isyandan.org)

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir