ESP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

kategori:

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik Çarşamba günü gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 20 kişi serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan aralrında ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Alev Özkiraz’ın da bulunduğu 20 kişi bugün sabah saatlerinde İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Adliye önünde yapılan açıklamada operasyonların talimatla yapıldığına dikkat çekilerek gözaltına alınanların serbest bırakılması talep edildi. Açıklamaya pek çok siyasi parti ve kurum destek verdi.

Adliyeye getirilen ESP ve SGDF üyelerinden 13’ü savcılık tarafından ifadeleri alınmadan tutuklanmaları, 7’si ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Pınar Gayıp, Ela Deniz Albayrak, Gamze Toprak, Emrah Topaloğlu, Ümmühan Özdemir, Özge Doğan ve HDP PM üyesi Helin Yılmaz adli kontrol ile sevk edildikleri mahkemece serbest bırakıldı. Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SGDF Eşbaşkanı Alev Özkiraz, İbrahim Gerçek, Zeynep Gerçek, Yaren Tuncer, Hüseyin İldan, Çınar Altan, Ömer Sinan, Hıdır Yılmaz, Birkan Polat, Nazlı Yöyler, Neslihan Duran, Azze Avşar da akşam saatlerinde serbest bırakıldı. (Kaynak: ETHA)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir