Paris’te kadınlar kürtaj hakkı için sokağa çıktı

Fransa’nın başkenti Paris’te Dünya Kadın Yürüyüşü ile Ekmek ve Gül Platformunun çağrısı ile Republique meydanında bir araya gelen kadınlar “Kürtaj hakkımızı savunmaya devam edeceğiz” diyerek Emanuel Macron hükümetine sundukları tasarının kabul edilmesini istedi.

Uluslararası Kürtaj Hakkı Günü dolayısıyla yapılan eyleme kadınlar, bayrak ve dövizlerle katıldı. Kadınlar “Kürtaj yasal haktır”, “Bedenimiz bizimdir” şiarlarının yazılı olduğu yeşil fularlar taşıdılar.

Platform adına yapılan açıklamada kürtaj hakkının Fransa’da halen garanti altında olmadığı, kapatılan kürtaj üniteleri ve personel yetersizliği nedeniyle her geçen gün kürtaja ulaşmanın daha da zorlaştığı belirtildi.

Yapılan açıklamada yasal süreleri kaçırdıkları için her yıl 5 bin kadının kürtaj yaptırmak için yurt dışına gitmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Fransa’da bir kadının kürtaj yaptırması için sadece 12 haftası olduğunu söyleyen Suzy Rojtman, kadınların taleplerini şöyle sıraladı:
■ Kürtaj için yasal son tarihlerin Avrupa’daki en ilerici ülkelerle uyumlu olmasını,
■ Sağlık mesleği mensupları için kürtajla ilgili çifte vicdan hükmünün kaldırılmasını,
■ Kadınların kürtaj için hangi yöntemi kullanacaklarına özgür karar verebilmelerini,
■ Ebelerin aletle kürtaj yapabilmelerini,
■ Kapatılan Doğum Kontrol ve Kürtaj Merkezlerinin (CIVG) yeniden açılmasını,
■ Bölgedeki herkesin erişebilmesi için CIVG’ler ve planlama merkezleri için finansal araçların sağlanmasını,
■ 4 Temmuz 2001 yasasında öngörülen tüm okullarda yılda 3 saat cinsel eğitimin etkili olarak uygulanmasını.

Eylemde yapılan konuşmalarda “Kürtaj hakkını korumak veya kazanmak için mücadele eden tüm ülkelerdeki kadınlarla dayanışma içindeyiz ve onların savaşı bizim savaşımız” denildi. (Kaynak: ETHA)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir