Ekvador’un bir çok kentinde binlerce kişi bütçe kesintilerine karşı sokağa çıktı: Polis Quito’daki yürüyüşe tazyikli suyla saldırdı

Ekvador’da hükümetin koronavirüs salgını gerekçesiyle bütçede yaptığı kesintiler, birçok sektörde ücretlerin ödenmesindeki gecikmeler ve işten atmalara karşı binlerce kişi sokağa çıktı.

Birleşik İşçiler Cephesinin (FUT) çağrısı ile yapılan eylemlere bir çok kentte aralarında işçiler, öğrenciler ve yerli örgütlerinin de olduğu binlerce kişi katıldı. Başkent Quito’daki yürüyüşe ise polis tazyikli suyla saldırdı. Polis saldırısı sonrası eylemciler ve polis arasında çatışma yaşandı.

Telesur’un haberine göre FUT’a bağlı Ekvador Serbest Sendikalar Konfederasyonu (CEOLS) Başkanı Ángel Sánchez, halkın ihtiyaçları karşısında sessiz kalan hükümete “Yeter” dediklerini belirterek, “Sayın Çalışma Bakanı, bugün yeterli bir günlük geçim kaynağına sahip olmayan kamu ve özel sektörde binlerce Ekvadorlunun işten çıkarılmasına izin vermeyin, bu yüzden ‘yolsuzluğa yeter’ diyoruz, ‘işten çıkarmalara yeter’ diyoruz” dedi.

Yürüyüş sırasında öğrenciler de devlet üniversiteleri için daha fazla bütçe talep ederken, genç hekimler de maaşların ödenmesindeki gecikmeye tepki gösterdi.

Ekvador’da yayımlanan Opcion gazetesi başkent dışında Guayaquil, Machala, Ibarra, Santo Domingo de los Tsáchilas, Puyo, Tena, Riobamba, Babahoyo, Tulcán, Esmeraldas, Portoviejo, Manta, Cuenca, Ambato, Latacunga ve Zamora gibi kentlerde de yürüyüşler yapıldığını ve bu yürüyüşlere birlence işçi, memur, öğretmen, sağlıkçı ve öğrencinin katıldığını yazdı.

Haberde, hükümetin koronavirüs salgınının ortasında dış borç ödemesi yaptığı ve bunun için kamu emekçilerinin maaşlarını düşürdüğü ve 700 bin emekçinin işten atıldığı, çalışma saatlerinin çalışanların aleyhine düşürüldüğü ve yakıt fiyatları üzerindeki devlet denetiminin kaldırıldığı belirtildi. Hükümetin KDV’yi yüzde 12’den 15’e çıkarma ve Esmeraldas kentindeki petrol rafinerisi gibi bazı devlet işletmelerini de özelleştirmeyi planladığı vurgulandı.

Öte yandan Ruptly’ye konuşan yürüyüşçülerden Juan Carlos Robalino, “Ücretleri ödenmeyen doktorlar, ücretleri ödenmeyen öğretmenler, tüm emekçiler. İşten atılan işçiler… Bizim desteklediğimiz onlardır” dedi. Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya sorunları çözmek için bir ay süre verdiklerini söyleyen Robalino, “Aksi halde aslanın geçen ekimden daha güçlü uyanıp uyanmayacağını kim bilebilir” diye konuştu. Geçtiğimiz yılın ekim ayında IMF’nin borç karşılığı dayattığı tasarruf politikalarını hayata geçiren hükümetin benzin zammı ile başlayan kitlesel eylemler tüm ülkeye yayılmış, Moreno hükümeti zammı geri çekmek zorunda kalmıştı.  (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir