İngiltere’de “Yok Oluş İsyanı” iki hafta sürecek eylemlere başladı: Londra’daki eyleme polis saldırdı

kategori:

Yok Oluş İsyanı (Extinction Rebellion) hareketi İngiltere’de, parlamentonun yaz tatilinin ardından yeniden toplanmasına denk gelecek şekilde iki hafta sürecek eylemlere başladı. İki hafta boyunca Londra, Manchester ve Cardiff gibi bir çok şehirde eylemler gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda ilk eylem İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirildi. Dün (1 Eylül) gerçekleştirilen ve binlerce kişinin katıldığı eylemde iklim değişikliğinin önlenmesi için acilen adım atılması talep edildi. Eylemcilere yönelik polis saldırısında en az 90 kişi gözaltına alındı.

Eylemciler sabah erken saatlerden itibaren Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda toplandı. Öğle saatlerinde harekete geçen eylemciler parlamentoya doğru yürüyüşe geçti. Polis, eylemcilerin parlamento binasına girmeye çalışmasını önlemek için barikat kurdu.

Eylemciler, yürüyüşlerinin ardından parlamentonun hemen karşısındaki meydanda toplandı. Yapılan konuşmalarda, hükümetten ve parlamentodan olası bir iklim felaketinin önlenmesi için acilen harekete geçmesi ve gerekli yasal düzenlemeleri yapması istendi.

Eylem sırasında parlamento binası önündeki yolu trafiğe kapatan eylemcilere polis saldırdı. Saldırıda en az 90 kişi gözaltına alındı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir