ABD’de Jacob Blake’in polis tarafından vurulmasının ardından bir çok sporcu müsabakaları boykot ediyor

kategori:

ABD’de Jacob Blake’in polis tarafından vurulmasının ardından Amerikan Basketbol Ligi (NBA) oyuncularının başlattığı boykot bir çok spor alanına yayıldı. Kadınlar Ulusal Basketbol Ligi (WNBA), Major Futbol Ligi (MLS) ve Major Beyzbol Ligi (MLB) oyuncuları başta olmak üzere farklı alanlardaki bir çok sporcu ardı ardına boykot kararları alıyor.

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) play-off ilk turunda Milwaukee Bucks ile Orlando Magic arasında yapılması planlanan serini 5. maçı oyuncular tarafından boykot edildi. ABD’nin Wisconsin eyaletinde polisin Jacob Blake’i arkadan vurarak ağır yaralamasını protesto eden Milwaukee Buckslı basketbolcular serinin 5. maçına çıkmama kararı aldı. Oklahoma City ve Houston da play-off’ta birbirleriyle karşılaşacakları maça çıkmayacaklarını açıkladı. NBA tarafından Los Angeles Lakers-Portland karşılaşmasını da ertelediğini açıkladı.

MLB’de ise üç maçta takımlar sahaya çıkmayı reddetti. MLS’te de aynı sebeple 5 maç ertelendi. ABD Tenis Federasyonu, Perşembe ve Cuma günleri oynanması gereken ATP ve WTA müsabakalarını durdurduğunu açıkladı.

Tenis oyuncusu Naomi Osaka da Jacob Blake’in vurulmasını protesto etmek için ABD turnuvasından ayrıldığını açıkladı. Kadın tenisçi Naomi Osaka “Siyahların polis eliyle devam eden soykırımını izlemek gerçekten midemi bulandırıyor.” açıklaması yaparak tetiklemek yarı finallerin öncesinde Batı ve Güney Açık’tan çekildiğini söyledi.

ABD’de George Floyd’un polis şiddeti sonucunda öldürülmesinin ardından Minneapolis’te başlayan protestolar tüm ülkeye yayılmıştı. Yer yer devam eden bu eylemlerin ivmesini yitirdiği bir dönemde Jacob Blake’in vurulması sonrası sokaklarda polis ve eylemciler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı eylemler patlak verdi. Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra polis, Blake’e arkadan 7 el ateş etmiş ve ağır yaralamıştı. Blake’nin bağırsaklarının bir kısmının alındığı, ciğerlerinde ve böbreklerinde hasar kaldığı ve felçli kalan Blake’in tekrar yürümesinin bir mucize olduğu açıklanmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir