Madrid’de yeni eğitim yılı öncesinde öğretmen sendikaları grev kararı aldı

kategori:

İspanya’nın başkenti Madrid’de yeni eğitim yılı öncesinde öğretmenlerin bağlı bulunduğu 4 büyük sendika grev kararı aldı.

Yeni tip koronavirüse karşı okullarda yeterli önlem alınmadığını söyleyen sendikalar Eylül’de grev kararı aldı. Sendikalar tarafından yapılan ortak açıklamada, özerk yönetimin ve Eğitim Bakanlığı’nın yeni eğitim öğretim yılının başlamasına ilişkin “ciddi bir eylem planı” olmadığı söylendi.

Mevcut durumda okullarda eğitime başlamanın insan sağlığını tehlikeye atacağı vurgulanan açıklamada, yeni eğitim öğretim yılının başlaması öngörülen 4 Eylül’de kreş, 8 Eylül’de ilkokul ve 9 Eylül’de orta-lise öğretmenlerinin greve gitmesi için karar alındığı bildirildi. Ayrıca 10 Eylül’de tüm devlet okullarında ve her eğitim kademesinde greve gidileceği duyuruldu.

Açıklamada Kovid-19 önlemleri kapsamında”Sosyal mesafenin garanti edilmesi için sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesi ve gruplara ayrılması, öğretmen sayılarının artırılması, okullarda temizlik ve güvenlik personeli sayısının çoğaltılması, her okula bir hemşire görevlendirilmesi ve dijital eğitime kaynak aktarılması.” talepleri dile getirildi.

İşçi Komisyonları Sendikası ise, salgınla mücadelede eğitim camiasını “Kendi kaderlerine terk ettiği” iddiasıyla Madrid Özerk Yönetimi’nin 9 Temmuz’da çıkardığı Kovid-19’a karşı önlemleri içeren yönetmeliğine dava açmak için mahkemeye başvurdu.

İspanya’da Kovid-19’un en yaygın görüldüğü yer olan Madrid’de yeni eğitim öğretim yılının başlamasına ilişkin yaşanan tartışmalar, Katalonya, Endülüs gibi ülkenin diğer özerk yönetimlerinde de görülüyor. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir