ABD’de polis şiddetine ve ırkçılığa karşı eylemler sürüyor: Şikago’da binlerce öğrenci polisin üniversitelerden tümüyle çıkması talebiyle yürüdü

kategori:

ABD’de George Floyd’un 25 Mayıs’ta ırkçı bir polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan, ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı eylemler sürüyor. Hafta sonu Şikago’da binlerce üniversite öğrencisi “Polisin olmadığı üniversite kampüsleri”, “Uzaktan öğrenim ücretlerinin düşürülmesi” ve “Polise değil öğrencilerin mental ve fiziksel sağlığına yatırım yapılması” gibi taleplerle yürüyüş gerçekleştirdi. Kent merkezindeki Yürüyüşe kentteki 8 üniversiteden gençlerin katıldığı, çok sayıda demokratik kitle örgütünün de eyleme destek verdiği belirtildi.

Alabama eyaletinin Birmingham kentindeki Kelly Ingram Park’ında toplanan ve çoğunluğu beyaz olmayan halklara mensup translardan oluşan grup “Adaletsizliğe Karşı Yürüyüş” gerçekleştirdi. Red Phoenix gazetesinin haberine göre, Pazar günü gerçekleştirilen eylemde, beyaz olmayan translara yönelik şiddet ve cinayetlerindeki yüksek oranlara dikkat çekildi. Yapılan konuşmalarda “Bizim de ayağa kalkmamız ve sesimizi duyurmamız, ırkçılık karşıtı ulusal hareketin daha büyük bir parçası olmamız gerekiyor” vurgusu öne çıktı. (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir