İsrail’de Netanyahu karşıtı eylemler yayılarak sürüyor

kategori:

İsrail’de binlerce kişi, hakkındaki yolsuzluk davası ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadeledeki başarısızlığı nedeniyle Başbakan Benyamin Netanyahu’nun istifası talebiyle eylem yaptı.

Covid-19 salgınında ikinci dalganın etkisine giren ve işsiziliğin yüzde 20’yi aştığı İsrail’de Başbakan Netanyahu’ya karşı düzenlenen eylemler tüm hızıyla sürüyor.

Başta Batı Kudüs ve Tel Aviv olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde halk, Netanyahu’nun istifası için sokaklara döküldü.

“Siyah Bayraklılar Hareketi” olarak bilinen grubun çağrısı üzerine Batı Kudüs’te yer alan Başbakanlık konutu yakınında düzenlenen eylemde sık sık “Bibi (Netanyahu) evine dön” sloganı atıldı.

Eylemin yapılacağı caddeye çıkan yolları trafiğe kapatan polis, bölgeyi ablukaya aldı.

Siyah ve kırmızı renkli bayraklar taşıyan eylemcilerden bazıları, İsrail Başbakanı’nı kastederek “suç başbakanı” yazılı tişörtler giydi.

Az sayıda Netanyahu taraftarı da yine Başbakanlık konutu önünde İsrail Başbakanı’na destek vermek için gösteri düzenledi.

Polis, gerginlik yaşanmaması için iki grup arasına barikat kurdu.

Bir eylemci, Filistin bayrağı taşıdığı için İsrail polisi tarafından gözaltına alındı.

Siyah Bayraklılar Hareketi’nin Perşembe günü Batı Kudüs’te düzenlediği eyleme polis saldırmış, 5 kişiyi gözaltına almıştı. (Kaynak: ETHA)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir