Anasayfa / Haberler / Madrid’te işten çıkarma planına karşı binlerce işçi Airbus fabrikası önünde eylem düzenledi

Madrid’te işten çıkarma planına karşı binlerce işçi Airbus fabrikası önünde eylem düzenledi

İspanya’nın başkenti Madrid’te binlerce Airbus çalışanı, Airbus fabrikası önünde bir araya gelerek işten çıkarma planını protesto etti.

İşçiler Getafe belediyesi önüne yürüyüş düzenledi. Eyleme katılan 41 yıllık Airbus işçisi Jose Luis Collado, ”Protesto ediyoruz, çünkü şirket Covid-19’un neden olduğu geçici durumu fırsat bilerek 900 işçisinden kurtulmak istiyor. Bu geçici bir durum. Neden sokağa atıldığımızı anlayamıyoruz” diye konuştu.

Airbus, pandemi sürecinde uçaklar ve sistemlere olan talebin azaldığı bahanesiyle dünya çapında 15 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. İspanya’da yaklaşık 900 işçinin işten çıkarılacağı söylenirken, şirketin yüzde 9 hissesi İspanyol hükümetine ait.

Fransa ve Almanya’da ise yaklaşık 5 bin kişi işten çıkarılacağı belirtildi. İspanya’da işten çıkarılacakların sayısı daha az olsa da, bunun pandemiden en fazla etkilenen ülkelerinden biri olan İspanya’da emekçilerin yaşamı için kötü sonuçları olacağı belirtiliyor. Airbus’ın koronavirüs krizinden önce de İspanya’da yaklaşık 700 kişiyi işten çıkarmayı planladığını dikkat çekiliyor. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir