Madrid’te işten çıkarma planına karşı binlerce işçi Airbus fabrikası önünde eylem düzenledi

kategori:

İspanya’nın başkenti Madrid’te binlerce Airbus çalışanı, Airbus fabrikası önünde bir araya gelerek işten çıkarma planını protesto etti.

İşçiler Getafe belediyesi önüne yürüyüş düzenledi. Eyleme katılan 41 yıllık Airbus işçisi Jose Luis Collado, ”Protesto ediyoruz, çünkü şirket Covid-19’un neden olduğu geçici durumu fırsat bilerek 900 işçisinden kurtulmak istiyor. Bu geçici bir durum. Neden sokağa atıldığımızı anlayamıyoruz” diye konuştu.

Airbus, pandemi sürecinde uçaklar ve sistemlere olan talebin azaldığı bahanesiyle dünya çapında 15 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. İspanya’da yaklaşık 900 işçinin işten çıkarılacağı söylenirken, şirketin yüzde 9 hissesi İspanyol hükümetine ait.

Fransa ve Almanya’da ise yaklaşık 5 bin kişi işten çıkarılacağı belirtildi. İspanya’da işten çıkarılacakların sayısı daha az olsa da, bunun pandemiden en fazla etkilenen ülkelerinden biri olan İspanya’da emekçilerin yaşamı için kötü sonuçları olacağı belirtiliyor. Airbus’ın koronavirüs krizinden önce de İspanya’da yaklaşık 700 kişiyi işten çıkarmayı planladığını dikkat çekiliyor. (Kaynak: Kızıl Bayrak)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir