Anasayfa / Haberler / “Black Lives Matter” hareketi Stuttgart’ta üçüncü eylemini gerçekleştirdi

“Black Lives Matter” hareketi Stuttgart’ta üçüncü eylemini gerçekleştirdi

“Black Lives Matter-Siyahların Hayatı Önemlidir” hareketi de Stuttgart kentindeki üçüncü eylemini gerçekleştirdi. Şehir merkezinde bulunan üniversite bahçesinde saat 15.00’te başlayan eyleme neredeyse tamamı gençlerden oluşan 1500 kişi katıldı.

Evrensel’in haberine göre polisin bütün uyarılarını dikkate alarak programlarını sunarken, ırkçı gruplar ise bir kez polisin gözü önünde prokavatif girişimde bulundu. Miting alanı yakınındaki Katharina Hastehanesinin 4. katından büyük bir pankart sarkıtarak ırkçı söylemlerde bulunan gruplara polis müdahale etmedi. 

Bir grup antifaşist genç ise o tarafa yönelerek polise “Neden görevinizi yapmıyorsunuz?” diye sorarken bu arada prokavasyon yapan ırkçılar alandan kaçtılar.

Irkçılık karşıtı gösteride ise ırkçılar tarafından katledilen bütün insanlar anısına saygı duruşu  gerçekleştirildi. Ardından “Hepimiz insanız, ırkçılığa hayır” sloganı haykırıldı.

Sahneden “Bizler Amerika’da değil Stuttgart’ta yaşıyoruz. Almanya’da devam eden ırkçılık ise Amerika’dan az değil. Onun için renk ayrımı yapmıyoruz. Bütün renklerin güzelliğinden söz ediyoruz. Dayanışmaya, birliğe ve mücadelemizin sürekliliğine ihtiyaç var” sözleri gençlerden alkış aldı.

Lilo Hermann kültür merkezinden bir grup genç tiyatral gösterileri için sahneye davet edildi. Gençler; silahlanma, adalet, ırkçılık, polis şiddetinin ne anlam ifade ettiğini kendilerine has hazırlamış döviz ve sözlerle sundular.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir