Anasayfa / Haberler / İspanya’da emekçiler krizin faturasının kendilerine yüklenmesine karşı sokağa çıktı

İspanya’da emekçiler krizin faturasının kendilerine yüklenmesine karşı sokağa çıktı

İspanya’nın önde gelen işçi sendikalarının çağrısıyla ülke genelinde eylemler düzenlendi. Eylemlere katılan binlerce işçi koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrasında “sosyal yapılanma” talep etti.

Barselona, Madrid, Valensiya başta olmak üzere 50 yerde düzenlenen eylemlerde, Kovid-19’un ülkenin ekonomik ve sosyal yapısına ciddi zararlar verdiğini vurgulayan işçiler çeşitli gerekçelerle ayrışan siyasetçilere çözüm üretme çağrısında bulundu.

Sendikalardan yapılan açıklamalarda, Kovid-19’un toplumdaki etkilerini en aza indirecek yasal reformlar yapma hedefiyle nisan ayında İspanyol meclisinde kurulan Ekonomi ve Sosyal Yeniden Yapılanma Komisyonunun aciliyet gerektiren konular üzerinde anlaşmaya varmamasına tepki gösterildi.

İspanya, Kovid-19’dan ekonomisi en fazla zarar görecek ülkelerin başında gösteriliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), 2020 yıl sonu tahminlerinde İspanyol ekonomisinin yüzde 12,8 daralacağını öngördü. Ülkede krizden en çok etkilenen kesin ise ücretliler. Çalışma koşulları, ücretler, işçi hakları ve Kovid-19 mağduru ailelere yardım gibi konuları görüşmek üzere oluşturulan komisyon uzun süredir somut adım atamadı.

İspanya Merkez Bankası ise salgınla ilgili risklerin artması durumunda yıl sonunda İspanyol ekonomisinin yüzde 15 küçüleceği ve işsizlik oranının yüzde 23’ün üzerine çıkacağı tahmininde bulunuyor.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir