Tunus’ta sağlık çalışanlarından sağlık sektöründe özel bir kanun talebiyle genel grev

kategori:

Tunus’ta sağlık çalışanları, taleplerinin karşılanacağı, sağlık sektöründe özel bir kanun çıkarılması için genel greve çıktı.

Sağlık Bakanlığı binası önünde toplanan sağlık emekçileri, sağlık personeli ile hasta ilişkilerini düzenleyen, yıllık iyileştirmelerin uygulamaya konulmasını öngören ve diğer bazı hakların verilmesini sağlayacak sağlık sektörüne özel bir yasanın çıkarılmasını istedi. Hükümetin taleplerine karşılık vermediğini belirten sağlıkçılar, yetkililerin kendilerini oyaladığını ifade etti.

Genel Sağlık Birliği Sendikası Başkanı Osman Celuli, yerel bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, hükümetin sağlık personelinin söz konusu taleplerine karşı kendilerini oyaladığını ve gerekli kararların alınmasının ertelendiğini söyledi.

Tunus’un en büyük işçi sendikası Tunus Genel İşçi Sendikasına (UGTT) bağlı Genel Sağlık Birliğinin çağrısıyla düzenlenen greve, yaklaşık 60 bin sağlık çalışanı katılıyor. Grev nedeniyle ülkedeki acil servisler dışında tüm sağlık hizmetleri askıya alınmış oldu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Tunus’ta 50 kişi hayatını kaybetmiş, 1132 kişi de enfekte olmuştu. (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir