Fransa’nın bir çok kentine polis şiddetine karşı eylemler ve çatışmalar

kategori:

Fransa’da yakınlarını polis şiddetiyle kaybeden ailelerin kolektiflerinin çağrısıyla eş zamanlı eylemler örgütlendi. Çok sayıda kolektifin, örgütün çağrısını yaptığı eylemler valilikler tarafından yasaklandı. Yasaklamaya ve polisin engelleme çabalarına rağmen Lille, Nice, Bordeaux gibi birçok kentte binlerce kişi sokaklara indi.

Kızıl Bayrak’ın haberine göre Paris’te merkezi çağrıdan bağımsız olarak saat 15.00’te ilk eylem Siyahiler Tugayı adıyla bir kolektif ABD konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirdi. Eylem alanının tamamı çelik bariyerlerle kapatıldı. Polis alana kontrollü girişlere izin verirken özellikle siyahlara yönelik ayrımcılık burada da çok açık görünür haldeydi. Beyaz tenli eylemcilerin çantası aranmadan geçebilirken siyahlar özel olarak ayrıldı. Kitle yavaş yavaş alanda toplanırken polis saldırı düzeni alarak ortamı terörize etti. Kitle yürümek istediğinde TOMA’ları getirdi. Birkaç yüz eylemciden oluşan kalabalık bekleyişine uzun süre devam etti. Ardından kolektif adına siyahilere yönelik ayrımcılık ve polisin tutumu teşhir edilerek eylem bitirildi.

Saat 17.00 çağrısı için Eyfel kulesinin arkasındaki Champ de Mars’da kitle uzun süre sloganlarla tur attı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı eyleme Laming Dieng’in ailesi, Sabri’nin ailesi ve Sarı Yelekliler de katıldı. 

Eylemde aileler adına konuşmalar yapıldıktan sonra alanda bekleyişe geçildi. Fakat polis bir süre sonra alanı giriş çıkışlara kapattı. Saldırı hazırlığı ve uyarı anonsları yapan polis kitleyi terörize etti. Kitle polis tehditlerine karşı kararlı duruşunu sürdürdü. Çevreden izleyenlerden de alkışlarla destek gösterildi. Polis sonra çemberi daraltıp alanda kalan az sayıdaki eylemciyi şiddet uygulayarak alandan çıkarttı.

Marsilya’da da binlerce kişi polis şiddetine karşı yürüdü. Yasak gerekçesiyle başından itibaren eyleme yoğun polis baskısı uygulandı. Polis saldırısı sonrasında eylemciler ve polis arasında çatışma yaşandı. Yol üstünde barikatlar kuruldu. Havai fişeklerle polislerin saldırılarına karşılık verildi. Polis de yoğun gaz bombası kullanarak kitleye saldırdı. Kitle kararlı duruşuyla uzun süre çatıştı. Eylem gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir