ABD’de “Nefes Alamıyorum” isyanının 5. günü: Eylemler yayılıyor, Beyaz Saray civarına ordu birlikleri konuşlandırılıyor

kategori:

Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından patlak veren isyan sokağa çıkma yasaklarına ve yoğun polis şiddetine rağmen 5. gününde yayılarak devam ediyor.

Minneapolis’in yanı sıra Seattle, Los Angeles, New York, Philadelphia, Chicago, Denver, Cincinnati, Portland, Oregon ve Louisville bir çok yerde binlerce kişi sokağa çıktı. Bir çok noktada polis ve eylemciler arasında çatışmalar yaşandı, polis araçları ateşe verildi. Polis merkezlerinin yanı sıra, faşist kurumlar, AVM’ler ve kapitalist tekeller eylemcilerin hedefindeydi.

Konfederasyon yanlısı Konfederasyonun Birleşik Kızları Derneği’nin, Richmond, Virginia’da bulunan merkez binası eylemciler tarafından ateşe verildi.

Başta Minneapolis olmak üzere, ABD’nin farklı şehirlerinde eylemler devam etti. Minneapolis!in ardından Denver, Milwaukee ve Cincinnati şehirlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. New York’ta da polis ablukası vardı.

Öte yandan ABD Ordusu Genel Sekreteri Ryan McCarthy Beyaz Saray’ı korumak üzere orduya bağlı Ulusal Muhafızlar’ı harekete geçirdi. Ulusal Muhafızlar’ın Beyaz Saray’a doğru harekete geçtiği görüntüler paylaşıldı.

ABD başkanı Donald Trump eylemlerden Antifa grupları sorumlu tuttu. Trump NASA ve Space X’in “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesinin ardından düzenlenen törende yaptığı konuşmada “Şiddet olaylarına ve vandallığa, masumları terörize eden, istihdamı yok eden, işletmelere zarar veren ve binaları kundaklayan Antifa ve diğer radikal sol gruplar liderlik ediyor” ifadelerini kullandı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir