ABD’de “Nefes Alamıyorum isyanı 4. gününde: Eylemcilere ateş açıldı, bir kişi yaşamını yitirdi

kategori:

ABD’nin Minnesota eyaletinde  bulunan Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından patlak veren isyan 4. gününde de devam ediyor.

Eylemler ABD’nin pek çok kentine sıçrarken, birçok noktada eylemciler ve polis arasında çatışma yaşandı.

ABD’nin Minneapolis kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak yerel saatle 20.00’de başlayan sokağa çıkma yasağına rağmen eylemler devam etti. Eylemciler sık sık “Floyd için adalet”, “nefes alamıyorum” ve “polis şiddetine hayır” sloganları attı.

Michigan eyaletinde bulunan Detroit’te ise Greektown semtinde George Floyd’un öldürülmesini protesto eden eylemcilere bir arazi aracından ateş açıldı. Saldırıda 19 yaşında bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Georgia eyaletinde bulunan Atlanta kentinde ise Amerikan CNN kanalının merkez binası önünde yüzlerce kişi toplandı. Polis eylemcilere göz yaşartıcı gazla saldırdı. Eyleme katılanlardan bazıları binanın içine girmeye çalışırken gözaltına alındı. Georgia Valisi Brian Kemp de protestoların Atlanta’ya yayılması sonrası Fulton İlçesinde acil durum ilan etti.

Washington DC’ye ise, kentin işlek caddelerinden “U Street” üzerinden Beyaz Saray’a yürümek isteyenlere, polis Beyaz Saray yakınlarında engel olmak istedi. Polis, “adalet yoksa huzur yok” sloganları atan yüzlerce kişinin, Beyaz Saray’ın önündeki “La Fayette” parkındaki demir parmaklıklara yaklaşmasına izin vermeyince arbede yaşandı. Giderek kalabalıklaşan kitle, “Floyd İçin Adalet”, “Adalet Hemen Şimdi” “Siyahilerin Hayatı Önemli”, “Nefes Alamıyorum”, “Siyahi Oy Verenler Önemli”, “Polisler Siyahileri Öldürmeyi Durdurun” yazılı pankartlar taşıdı.

Brooklyn’de polis eyleme katılanlara saldırdı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kentucky eyaletinin Lousville kentinde de devam eden eylemlerde de yüzlerce kişi, dün de eylem yaptıkları yerde bir araya gelerek polisi protesto etti.

Burada görev yapan WAVE 3 adlı yerel bir televizyonun Muhabiri Kaitlin Rust, polisin attığı plastik merminin hedefi olurken, olay anı kameralara yansıdı.

Öte yandan Floyd’un katili olan polis Derek Chauvin çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir