Bosna Hersek’te Katolik kilisesinin, Hırvat Nazi yanlısı Ustasha birlikleri için düzenlediği anmaya karşı 5000 anti-faşist yürüdü

kategori:

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da dün (16 Mayıs) 5.000 anti-faşist İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Bleiburg, Avusturya’da Yugoslav partizanları tarafından öldürülen Hırvat Nazi müttefiki Ustasha birliklerini anan Katolik kilisenin yürüyüşünü protesto etmek için eylem düzenledi.

Önceki yıllarda Nazi yanlısı Ustasha rejiminin en son kaybettiği nokta olan Avustraya’da bulunan Bleiburg kasabasında düzenlenen etkinlik, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle bu sene Bosna ve Hırvatistan Katolik Kilisesi tarafından Bosna Hersek’e taşındı.

Sadece 20 kişinin katıldığı faşistlerin yürüyüşüne karşı anti-faşist grupların yanı sıra Yahudi liderleri ve Sırp Ortodoks kilisesi, çeşitli siyasi partilerin katılımıyla bir eylem düzenlendi. Yaklaşık 5000 kişinin katıldığı anti-faşist yürüyüşte “Faşizme Ölüm, Halklara Özgürlük! sloganı atıldı.

Hırvat faşist rejimi tarafından Saraybosna’da öldürülen 55 kişinin isimlerinin yazılı olduğu bir anıtın üzerine, kurbanları gösteren büyük bir fotoğraf yerleştirdi. Saraybosna’nın ana caddelerinden biri olan Titova caddesine “Ben de anti-faşistim” yazan büyük pankartlar asıldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir