Anasayfa / Haberler / Lübnan’da yaşam koşullarının giderek kötüleşmesi nedeniyle başlayan eylemler yayılarak sürüyor

Lübnan’da yaşam koşullarının giderek kötüleşmesi nedeniyle başlayan eylemler yayılarak sürüyor

Lübnan’da yaşam koşullarının giderek kötüleşmesi nedeniyle geçtiğimiz hafta Beyrut’ta başlayan eylemler yayılarak sürüyor. Beyrut, Trablusşam ve Sayda gibi pek çok yerde gerçekleşen eylemlerde eylemcilerin yolları trafiğe kapadığı, bankalara ve alışveriş merkezlerine yönelik saldırılar gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Lübnan’ın kuzeyindeki Trablusşam kentindeki Nur Meydanı’nda düzenlenen eylemde, askerlerin saldırısı nedeniyle en az 10 kişi yaralandı. Askerlerin eylemcilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz bombalarla saldırdığı, saldırı sonrası Nur Meydanı çevresindeki sokaklarda çıkan çatışmalarda en az 10 kişinin yaralandığı, birinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Trablusşam’ın ticaret merkezinde de bir eylem gerçekleştirildi. Eylem nedeniyle Lübnan Bankalar Cemiyeti tüm banka şubeleri ile merkez binalarının kapatılacağını açıkladı.

Trablusşam’ın yanı sıra başkent Beyrut’ta da onlarca kişi El-Hamra Caddesi’ndeki Lübnan Bankası önünde toplanarak hükümetin ekonomi politikalarını protesto etti. Güneydeki Sayda kentinde ise Lübnan Bankası şubesine yürüyüş düzenlendi.

Ordu’dan tarafından ise eylemciler tehdit edilerek “sokaklardan çekilme ve meydanları boşaltma” çağrısı yapıldı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir