Paris banliyölerinde eylem ve çatışmalar

kategori:

Fransa’daki polis şiddeti Paris çevresindeki 8 banliyö bölgesine yayılan korsan eylemlerle protesto edildi. Kitlelerin militan öfkesi, birçok yerde polise karşı çatışmaya dönüştü.

İlkin dün akşam üstü Paris banliyölerinden Villeneuve-la-Garenne’de toplanan eylemciler, yollara çöp kutularıyla kurdukları barikatları tutuşturdular. Bölgeye gelen polis eylemcilere plastik mermiler ve göz yaşartıcı gaz bombalarıyla saldırdı. Eylemciler ise polis saldırısına havai fişekler ve taşlarla karşılık verdiler. Banliyönün farklı bölgelerinde saatlerce süren çatışmanın ardından kitle geri çekildi.

Gece yarısına doğru daha kalabalık bir kitle toplanarak, ikinci bir eylem daha örgütlendi. Yine işçi ve emekçilerin yaşadığı ucuz toplu konutların (HLM) çevresinde barikatlar kurularak polislerin gelmesi beklendi. Polislerin gelmesiyle çatışma başlarken, HLM’lerden taşınan mobilyalar ateşe verilerek barikatlar güçlendirildi. HLM’lerin balkonlarından polislere havai fişekler atıldı. Yer yer arabalar da ateşe verildi. Polis yakaladığı eylemcileri işkenceyle gözaltına aldı.

Villeneuve-la-Garenne’deki eylemin dışında aynı tarz korsan eylemler diğer yoksul emekçi banliyölerinden Fontenay-sous-Bois’da (Val-de-Marne), Suresnes’de (Hauts-de-Seine), La Courneuve’de, Saint-Ouen’de (Seine-Saint), VillepinteAulnay-sous-Bois’da (Seine-Saint-Denis), Egly’de (Essonne), Gennevilliers’de (Hauts-de-Seine) de gerçekleştirildi. 8 banliyö bölgesinde polisle uzun süreli çatışmalar yaşandı.

Dünkü korsan eylemlerin fitilini, bir gün önce polisin, hareket halindeki bir bisikletliyi bilinçli bir “kaza”yla ciddi şekilde yaralaması ateşledi. “Kaza”, bir genci durdurmak için polislerin araba kapısını açmaları ve gencin kapıya çarpmasını sağlamaları şeklinde gerçekleşti. Bacağı kırılan gence gözaltında da işkence yapıldı. Bu olayın duyulması üzerine hızla eylemler örgütlendi.

Koronavirüs salgınıyla Fransa’da polis şiddeti, sokağa çıkmanın sınırlandırılmasıyla da güç alarak arttı. Salgın sürecinde 4 kişinin ölümüne neden olan Fransız polisi, gözaltında işkence uygulayıp, sokaklarda terör estiriyor. Dünkü banliyö eylemleri buna karşı biriken öfkenin dışavurumuydu.

Polis çatışmalar sırasında gazetecileri de hedef aldı. Taha Bouhafs isimli basın mensubu polisin saldırısıyla darp edilerek gözaltına alındı. Polis diğer gazetecileri de gözaltıyla tehdit edip, üstlerine fener tutarak psikolojik baskı yaptı. Taha Bouhafs yarım saat kadar gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı. (Kaynak: Kızıl Bayrak)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir