Anasayfa / Haberler / Midilli Adası’nda göçmenler, kaldıkları kampta bir gencin yaşamını yitirmesi üzerine eylem yaptı

Midilli Adası’nda göçmenler, kaldıkları kampta bir gencin yaşamını yitirmesi üzerine eylem yaptı

Yunanistan Midilli Adası’ndaki Moria kampında 16 yaşındaki bir genç çarşamba sabahı bıçaklanarak ağır yaralandı. Ardından gencin hastanede yaşamını yitirmesi, kampta gençlerin kaldığı bölümde bir kavganın başlamasına neden oldu.

Bu koşullara tepkili göçmenler dün (10 Nisan) bir araya gelerek eylem düzenledi. Eylem sırasında “Adalet istiyoruz”, “Moria Hazara halkı için güvenli değil”, “Hak ve güvenlik istiyoruz” yazılı pankart ve dövizler taşındı.

3 bin kişilik kapasitesi olan Moria kampında 25 bine yakın göçmen kalmakta. Kampta barınacak yer kalmadığı için kampın etrafında çadır ve kabinler kurulmuş. Açıklanan bilgilere göre salgından kaynaklı artan gerginlik, kavgaların artmasına da neden olmuştur. 

Şu an Yunanistan’da yaklaşık 100 bin sığınmacı bulunurken, 70 bini 38 ayrı kampta yaşıyor. Ege Denizi’ndeki 5 adada bulunan kayıt ve ağırlama merkezlerinin kapasitesi 6.200 iken, 39 binin üzerinde göçmen barınıyor. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

Bangladeş’te elektrik santrali inşaatında çalışan işçilerin eylemine polisin ateş açmasını sonucu 5 işçi hayatını kaybetti

Bangladeş’in güneydoğusundaki Chittagong kentinde bulunan Çin merkezli SEPCOIII Electric Power Construction tarafından inşa edilen bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir