Anasayfa / Haberler / Helsinki’de otobüs şoförlerinden koronavirüs eylemi: Şoförler ön kapıları açmayacak, yolcular ücretsiz binecek

Helsinki’de otobüs şoförlerinden koronavirüs eylemi: Şoförler ön kapıları açmayacak, yolcular ücretsiz binecek

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Otomobil ve Taşımacılık İşçileri Sendikası (ACP) üyesi otobüs şoförleri koronavirüs nedeniyle bu öğlenden itibaren eyleme başlıyor. Sendika tarafından organize edilen eylemde şoförler otobüslerin ön kapılarını açmayarak, yolcuların orta veya arka kapılardan, kendilerinden bilet almadan otobüse binmelerini isteyecek.

Seferlerin olağan biçimde devam edeceği ve yolcuları olumsuz biçimde etkilemeyeceği ifade edilen bu kolektif eylemle şoförlerin yolcularla yakın mesafeden temas kurulmaması hedefleniyor. Uzmanlar koronavirüsün bulaşmasının engellenmesi için 1 metreden yakın mesafede kimseyle temasta bulunulmaması tavsiyesinde bulunuyor.

Şoförler, bağlı bulundukları HSL’den (Helsinki Bölgesel Ulaşım Otoritesi) kendilerinin korona virüsten korunması için daha fazla önlem almasını talep ediyor. Sendika tarafından şoförlerin 1-2 metrelik bir mesafe olacak biçimde yolculardan izole edilecekleri bir sistem kurulmasını istiyor.

Adresi kontrol edin

Açlık grevindeki anarşist tutsak Alfredo Cospito’dan mektup: Asla teslim olmayın!

Anarşist tutsak Alfredo Cospito, İtalya’da Cezaevi İdaresi Yasası’nın 41. maddesine (41 Bis) dayanılarak uygulanan hapishane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir