Midilli adasında mültecilere yönelik saldıranlara karşı antifaşist eylem

kategori:

Hükümet deniz geçişini serbest bırakınca Yunan adalarına mülteci geçişi arttı. Midilli adasında ırkçı bir grup mülteci botuna engel olmak istedi. Haberi alan diğer adalılar “antifaşist yürüyüş” yaptı.

Hükümetinin şantaj unsuru olarak kullandığı binlerce mülteci, hükümetin “sınırları açtık” açıklaması nedeniyle kara ve deniz sınırlarına akın etti.

Evrensel’in haberine göre son iki günde Ege üzerindeki adalara geçen mültecilerin sayısının yaklaşık 500 olduğu açıklanırken dün (2 Mart) Midilli (Lesvos) adasında ırkçı bir grup, mültecilerin kıyıya yanaşmasına engel oldu.

Ayvalık’ın karşısında bulunan Midilli adasının Thermi limanında toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, botlardaki mültecilere “Defolun gidin”, “Türkiye’ye geri dönün” diye bağırırken görüntülerini çeken gazetecilere de saldırdı.

Limanda yaşananlara dair görüntülerin haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılmasının ardından mültecilerle dayanışmak için toplanan Midillililer ise “antifaşist yürüyüş” gerçekleştirdi.

Yeni Demokrasi hükümetinin, sığınma başvurusu yapan mültecileri Yunanistan ana karasına almak istememesi ve Midilli, Sakız ve Samos adalarındaki açık mülteci kampları yerine gözaltı merkezlerine benzer kapalı kamplar inşa etme kararı alması üzerine geçtiğimiz hafta protesto eylemleri yapılmıştı. Protestoları bastırmak üzere hükümetin adalara yüzlerce özel polis kuvveti göndermesi tepkileri büyütmüş, başta Midilli olmak üzere sokaklara barikatlar kuran adalılar polisle çatışmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir