Anasayfa / Haberler / Fransa’da grev ve eylemler sürüyor: Paris’te on binlerce kişi yine sokaktaydı

Fransa’da grev ve eylemler sürüyor: Paris’te on binlerce kişi yine sokaktaydı

Fransa’da hükümetin getirmek istediği puan bazlı emeklilik sistemine karşı başlayan  genel grev ve eylemler 56. gününde devam etti. Pek çok sektörde grevler devam ederken sendikalarının çağrısıyla Fransa genelinde 200 noktadan fazla noktada binlerce işçi ve öğrenci sokağa döküldü.

Paris’te işçi ve öğrenci sendikalarından CGT, FO, FSU, SOLIDAIRES ,UNEF ve UNL’nin çağrısıyla gerçekleşen yürüyüşe on binlerce işçi, emekçi ve genç katıldı. Saat 13.30’da İtalya Meydanı’nda toplanan kitle Vauban Meydanı’na yürüdü.

Emeklilik reformunun geri çekilmesi, kamu ve özelde ücretlerin arttırılması, asgari ücretin yükseltilmesi, emeklilik yaşının 60’a çekilmesi, özelde son 10 yıl, kamuda son 6 aya göre emekliliğin hesaplanması, eşit işe eşit ücret, patronlara vergi ve sosyal prim muafiyetine son verilmesi, en az emekli aylığının asgari ücretten düşük olmaması, geleceksizliğe ve güvencesizliğe karşı eğitime daha fazla bütçe ayrılması talepleri yükseldi. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.