Anasayfa / Haberler / Endonezya’da emekçiler “iş reformuna” karşı sokağa çıktı

Endonezya’da emekçiler “iş reformuna” karşı sokağa çıktı

Binlerce Endonezyalı işçi, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisinde “yatırımı teşvik etmeyi ve istihdam yaratmayı amaçlayan” hükümet reformlarının parçası olan iş kanununda değişiklik planını protesto etti.

Evrensel’in haberine göre kitlesel işten çıkarma riskini artırdığı belirtilen yasa tasarısına tepkiler, başkent Cakarta’daki parlamento binası önünde düzenlenen gösteriyle dile getirildi.

Torba Yasa, yatırımlara engel olarak görülen düzinelerce mevcut örtüşen yasayla yer değiştirme, iş ruhsatını kolaylaştırma ve iş kanunlarını rahatlatmak için geçirilmek isteniyor.

Medya ve Yaratıcı İşçiler Sendikası Başkanı Ellena Ekarahendy ise protestolar öncesinde, değişikliğin kitlesel işten çıkarma riskini arttırabileceğini söyledi.

Endonezya Sendikalar Konfederasyonu’ndan (KSPI) Muhammad Rusdi, hafta sonu yaptığı açıklamada, işçilerin yasaya karşı grev yapma olasılığını göz ardı etmeyeceği uyarısında bulunmuştu.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir