İHD: 19 Aralık katliamı insanlığa karşı suçtur, unutturmayacağız

kategori:

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 19 Aralık katliamının yıldönümünde Ümraniye Hapishanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında, “19 Aralık katliamını unutmadık, unutturmayacağız” pankartının yanı sıra katledilen tutsakların fotoğrafları taşındı. “19 Aralık’ı unutma unutturma”, “İnsanlık onuru işlenceyi yenecek” sloganları atıldı.

Açıklama yapan İHD Şube Başkanı Gülseren Yoleri, 19 Aralık’ta başlayan ve dört gün boyunca süren katliam boyunca iş makineleri, ateşli silahlar, gaz bombaları, yanıcı kimyasal silahlar kullanılarak 20 hapishaneye aynı anda saldırı düzenlendiğini hatırlattı.

Silahsız tutsakların katledildiği bu katliamı devletin yetkililerinin sonuna kadar savunduğunu vurgulayan Yoleri, katliamı protesto için başlatılan açlık grevi ve ölüm oruçlarında yüzü aşkın kişinin yaşamını yitirdi, yapılan eylemlerde 3 bine yakın kişinin gözaltına alındığını hatırlattı.

Katliamda sağ kurtulan tutsakların da hücre tipi hapishanelere götürülürken ağır işkence ve tecride maruz kaldığını söyleyen Yoleri, ardından da isyan ve mala zarar verme iddiasıyla haklarında dava açıldığını söyledi. 

19 Aralık 2001 tarihinde “Hayata Dönüş” operasyonu adı altında 20 hapishanede eşzamanlı olarak operasyon düzenlenmiş ve 28 mahpus katledilmiş, 237 kişi de yaralanmıştı. Operasyonda yaralanan mahpusların bir kısmında kalıcı hasarlar oluşmuştu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir