Anasayfa / Haberler / Kadınların “Las Tesis” protestoları devletin saldırılarına rağmen devam ediyor

Kadınların “Las Tesis” protestoları devletin saldırılarına rağmen devam ediyor

Şilii’deki Feminist örgüt Las Tesis’in başlattığı ve daha sonra dünyaya yayılan danslı protesto eylemlerine yönelik geçtiğimiz hafta gerçekleşen polis saldırılarına ve hükümetin tehditlerine rağmen kadınlar bugün İzmir ve İstanbul’da bir araya geldi.

İzmir Alsancak’ta bir araya gelen yaklaşık bine yakın kadın, Las Tesis dansıyla kadına yönelik şiddete protesto etti. Kadınlar polisin saldırı tehditlerine rağmen protesto gösterilerini gerçekleştirirken, daha sonra yapılan açıklamada, “Şili’de başlayan Las Tesis hareketi tüm dünyaya yayıldı. Biz de İzmir’den bu mücadeleye ortak olduk. Buradan şiddet gören, tecavüze uğrayan kadınlara selam göndermek istedik, yalnız değilsiniz demek istedik. Kadın meclislerinin başlattığı bu dayanışmaya, diğer sivil toplum kuruşları temsilcileri de katıldı” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul’da ise Beşiktaş iskelesinde toplanan kadınlar protesto gösterilerini gerçekleştirdiler.

Geçtiğimiz hafta kadınların İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirdikleri gösterilere polis saldırmış, pek çok kişi gözaltına alınmıştı.

Adresi kontrol edin

Askerler tarafından işkenceyle öldürülen mültecinin dosyasında takipsizlik kararı verildi

Geçtiğimiz Kasım ayında Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken askerler tarafından işkenceyle öldürüldüğü belirtilen Ridwan Îd Numan El Ehmed’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir