Doğa Koleji öğretmenleri yarın tüm kampüslerde grevde

kategori:

Üç aydır ücretlerini alamayan ve geçtiğimiz hafta grev başlatan ancak yönetimin konuyla ilgili açıklama yapacağı beklentisiyle ara veren Doğa Koleji öğretmenleri yarın tüm kampüslerde yeniden grevde. Yönetim okulun satılmasıyla ilgili dün yapacağı açıklamayı ertekerken, öğretmenlerin ücretlerinin ne zaman ödeneceği, olası bir satışta öğretmenlerin durumunun ne olacağı gibi konularda da belirsizlik devam ediyor.

Belirsizliğin devam etmesi üzerine Doğa Koleji’nde çalışan eğitim emekçileri sosyal medyadan İş Kanunu’nun 34. maddesi uyarınca yarın yeniden greve başlayacaklarını duyurdu. Doğa Koleji öğretmeleri açıklamalarında ” PAZARTESİ İŞ BIRAKIYORUZ! Üç aydır ücret almadan çalışıyoruz. Okuldan bizi dikkate alan tek bir açıklama yapılmadı. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre işi bırakma hakkımız var. Yarın bu hakkımızı kullanıp çalışmayacağız. Bütün kampüslerde…” ifadelerini kullandı.

İş Kanunu’nun 34. maddesine göre ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir