Fransa’da genel grev 6. gününde devam ediyor

kategori:

Fransa’da hükümetin getirmek istediği puan bazlı emeklilik sistemine karşı 5 Aralık’ta başlayan grev 6 gündür devam ediyor. Bugün gerçekleşen genel greve yaklaşık 800 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Sendikalar, hükümetin emeklilik reformu kararında geri adım atmaması halinde, protesto ve grevlerin ‘süresiz’ olarak devam edeceğini duyurdu.

Pek çok sektörde yaşanan ve ulaşım başta olmak üzere pek çok alanda etkili olan grevlerin yanı sıra getirilmek istenen düzenlemeye karşı, başkent Paris’in yanı sıra Marseille, Bordeaux, Rennes, Lille ve Lyon gibi pek çok kentte protesto gösterileri düzenlendi.

Devam eden grev nedeniyle hava yolu şirketleri bugün uçuşların yüzde 20’sinin iptal edildiğini açıklarken, tren seferlerinin sadece beşte biri yapılabildi. Öte yandan çok sayıda kafe ve restoranın kepenk indirdiği Paris’te bazı bankalar da kapalı kaldı.

Pek çok yerde eylemciler ve polis arasında çatışma çıkarken, Bordeaux’da bulunan Place de la Bourse ‘a (Borsa Meydanı) iklim krizine karşı dünya çapında düzenlediği eylemlerle bilinen Yok Oluş İsyanı (Extinction Rebellion) tarafından “soyumuz tükenmeden önceki son çağrı” pankartı asıldı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir