Azerbaycan’da yolsuzluk ve düşük ücretlere karşı eylemler

kategori:

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de cumartesi günü hükümete karşı siyasi dokunulmazlıkların kaldırılması talebiyle düzenlenen eylemde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eyleme destek vermek isteyen Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ali Kerimli de gözaltına alınanlar arasında.

Rüşvet, yolsuzluk, düşük memur maaşları ve adaletsiz seçimlere karşı polis ablukasına rağmen Bakü’nün farklı noktalarında gösteri düzenleyip hükümeti istifaya çağıran muhalifler, eylemin henüz başında darbedilerek gözaltına alındı. Çok sayıda caddeyi kapatan, bazı metro istasyonlarına geçici olarak kilit vuran polis, eyleme destek vermeyen isteyen Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ali Kerimli’yi de evinden çıktıktan kısa süre sonra gözaltına aldı.

Akşam saatlerinde serbest bırakılan Kerimli, eylem öncesi “Anayasal hak ve özgürlüklerimizin korunmasını istiyoruz. Bu hükümetten korkmuyoruz ve sonuna kadar mücadele edeceğiz” açıklamasını yapmıştı.

Kerimli, serbest bırakıldıktan sonra işkenceye maruz kaldığını anlattı. Gazeteci Sevinc Osmanqızı’nın YouTube yayınına konuk olan Kerimli, polis otobüsünde darp edildiğini söyledi.

Bakü Emniyet Müdür Yardımcısı, Reuters’a yaptığı açıklamada gözaltıları doğruladı ancak sayı vermedi.

Eylemler, 16 yıldır iktidarda olan İlham Aliyev hükümetini hedef alıyor. Hükümetin yolsuzluğa bulaştığını belirten muhalifler, siyasilerin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor.

2018’in Nisan ayında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçiminde Aliyev’in Yeni Azerbaycan Partisi oyların yüzde 80’ini almıştı. Aralarında Azerbaycan Halk Cephesi’nin de bulunduğu muhalefet partileri, demokratik ortam olmadığı gerekçesiyle seçimi boykot etmişti.

Babasının vefatının ardından onun yerini alan İlham Aliyev, ülkedeki muhalifleri susturmakla ve muhalifleri hapse atmakla suçlanıyor. (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir