Finlandiya’da postacılar grevde

kategori:

26 Ağustos’ta Atina’nın Exarcheia bölgesinde bulunan 4 işgal evinin polis tarafından tahliye edilmesine ve 143 kişinin gözaltına alınmasına karşı eylemler sürüyor. 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü yaklaşık 3 bin kişi Exarcheia’da bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Ücretlerinin düşürülmesine tepki gösteren postacılar, Finlandiya’nın 9 yerleşim biriminde 1 Eylül’den itibaren işi bırakarak greve başladı.

Posta çalışanlarını örgütleyen sendika PAUS tarafından yapılan yazılı açıklamada işverenin yürürlüğe koymayı planladığı tasarruf paketinin 700 çalışanın ücretlerini yüzde 30 ila yüzde 50 arasında düşüreceği ve çalışma koşullarını kötüleştireceği belirtildi.

Tasarruf önlemlerinden paket dağıtımı ve tasnifinde çalışan işçiler etkileniyor.

İşveren Posti, daha önce yaptığı açıklamada internet aracılığıyla yapılan satışların arttığını ve paketlerin dağıtımında rakiplerinin uyguladığı kuralların ve çalışma koşullarının aynısını uygulayacağını belirtmişti. Tasarruf önlemleri 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek. Posti, mart 2020’ye kadar olan geçiş döneminde çalışanların belirlenen hedeflere ulaşmaları koşulluyla brüt ücretlerde her hangi bir değişim yapılmayacağını açıklamıştı.

PAUS Başkanı Heidi Nieminen, Finlandiya Haber Ajansı Yle’ye “Herkes ücretinin üçte bir oranında düşürüldüğünde olacakları düşünmeli. Yaşam tamamıyla değişecektir” dedi.

Yeni tasarruf önlemlerinin yürürlüğe girmesinden sonra çalışma koşullarının kötüleşeceğine dikkat çeken Niemnen, işverenin çalıştırmak için işçi bulmakta zorlanacağı ve paket hizmetlerinin tamamıyla ortadan kalkacağı uyarısında bulundu.

Bu çalışma temposunun hızlandırılması ve belirlenen miktarda paketlerin yerlerine ulaştırılması bir başka değişle çalışma koşullarının kötüleşmesi anlamına geliyor. Posti’nin Paket Dağıtımından Sorumlu Şefi Turkka Kuusisto, “Toplu iş sözleşmesindeki değişikliklerin pek çok kişi için ağır olduğunu anlıyoruz. Bunun için değişimin neden olacağı ücret artışlarının anında olmasını asgariye indirmeye çalışıyoruz” dedi.

İşverenin geri adım atmaması üzerine Vanda, Lundbo, Seinäjoki, Jyväskylä, Lahtis, Villmanstrand, Kuopio, Tammerfors ve Ulleåborg yerleşim biriminde postacılar pazar gecesinden itibaren işi bırakarak greve başladı. Posti, grevin yasa dışı olduğunu öne sürdü. Posti’nin Yönetim Merkezi Müdürü Jorma Ainasoja, greve rağmen posta hizmetlerinin süreceğini ancak reklam dağıtımlarının bir gün gecikeceğini söyledi. (Kaynak: Evrensel)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir