Ataşehir Belediyesi işçileri bugün greve gidiyor

kategori:

DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası, Ataşehir Belediyesi’nde taşeron olarak çalışırken, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belediye şirketine geçişi yapılan 2700 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine bugün saat 13.00’de yapacağı basın açıklamasıyla grev kararını işyerine asacaklarını duyurdu.

Toplu sözleşmedeki uyuşmazlık nedeniyle grev kararını belediye binasına asacak olan taşeron statüsünde çalışan 2000’i aşkın Genel-İş üyesi işçi, toplu sözleşme konusunda bir çözüm bulunamaması nedeniyle ekonomik haklar, sosyal haklar ve iş güvencesini içeren insanca talepleri açısından mağduriyet yaşadıklarını belirttiler.

Sorunlara çözüm üretebilecek bir toplu sözleşmenin hayata geçilmesi için işçiler bir süredir sendikaları aracılığıyla taleplerini dile getiriyorlardı.

Birkaç aylık bekleyişin ardından toplu sözleşme görüşmelerine başlayan işçiler, yetkili sendikaları aracılığıyla yapılan görüşmelerde kendileri için en temel konular arasında yer alan asgari ücret farkının işçi ücretlerine yansıtılması, çalışma saatinin haftalık 40 saate çekilerek işçiler arasında eşitlik sağlanması ve taşeron sisteminin en önemli sorunlarından biri olan iş güvencesi sorununun disiplin kurulu maddeleriyle işçi yararına olacak şekilde çözüme kavuşturulması taleplerinin, yapılan görüşmede kabul edilmediğini belirtti.

Sözleşme taslağı içinde yer alan idari ve sosyal hakları kapsayan birçok maddenin de işveren tarafından kabul edilmediği çalışanlar tarafından belirtildi.

Belediye İşçileri, toplu sözleşme sürecinin 12 Temmuz’da bitmesi nedeniyle Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şubesi’nin grev öncesi Ataşehir Belediyesi binası önünde basın açıklaması yapacağı belirtildi. Ayrıca sendikanın grev sürecinin başlatılacağını belirten yazıyı da yarın belediye binasına asacağı bildirildi.

İşçiler bu nedenle 5 Temmuz Cuma Günü saat 13.00’da sendika tarafından yapılacak basın açıklamasına duyarlılık çağrısı yaptılar. (Kaynak: Alınteri)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir