Özgürlükçü Komünist Birlik kuruluş kongresi: Sonuç Bildirisi

kategori:

Fransa’nın etkili anarşist komünist örgütlerinden AL [Alternative Libertaire] ve CGA [Coordination of Anarchist Groups] tarafından 2018 yılından bu yana sürdürülen birlik görüşmeleri 8-9-10 Haziran 2019 tarihlerinde Fransa’nın Allier şehrinde gerçekleşen kongre ile tamamlandı. Kongre’de alınan kararla kurulan UCL (l’Union communiste libertaire – Özgürlükçü Komünist Birlik) sonuç bildirisini yayınlıyoruz.

Ortak kongrede toplanan biz AL [Alternative Libertaire] ve CGA [Coordination of Anarchist Groups] militanları, yeni bir devrimci örgüt kurmaya karar verdik: Özgürlükçü Komünist Birlik

Kapitalizmin krizinin büyüdüğü bu dönemde, iktidardaki liberal burjuvazi ve pusuda bekleyen aşırı sağ arasından birini seçmemiz isteniyor.

Biz bunu reddediyor ve tam tersine, bugün, doğrudan demokrasi, özyönetim ve federalizm üzerine kurulu başka bir toplum projesi yürütmenin zorunlu olduğunu bildiriyoruz.

Ne zenginlikleri ellerinde tutanlar için tasarlanmış bir dünya, ne de zincire vurulmuş, militarize edilmiş ve giderek daha da fazla dijital gözetim altında tutulan bir toplum istiyoruz.

Burada, başka her yerde olduğu gibi, göçmen ve sığınmacılarla dayanışma içindeyiz ve sınırları kaldırmak, emperyalizmi, neo-kolonyalizmi ve özellikle de Fransafrika’yı ortadan kaldırmak isteyenlerin tarafındayız.

Fransa’da Sarı Yelekliler’in öfkesi, iktidara sınıf mücadelesinin hiç olmadığı kadar gündemde olduğunu güçlü bir şekilde hatırlattı.

Bu harekete karşı devlet, başka yerlerde olduğu gibi burada da acımaz şiddetini kullanmaktan geri durmadı.

Direnişlerimizi, grevlerimizi ve sendikalarımızı örgütleyerek aktif olarak sınıf mücadelesinde bulunduğumuz gibi, Sarı Yelekliler hareketinde de yerimizi aldık.

İş yerlerimizde gündelik kapitalist sömürüye karşı yılmadan direniyoruz. Ve genel grev güncel bir ihtiyaç olmayı sürdürüyor.

Okullarda toplumsal sorunlara karşı mücadelemiz büyüyerek devam ediyor.

Özgürlükçü Komünist Birlik, patriyarkayı ortadan kaldırmak için mücadele edenlerin yanında olacaktır. Toplumda olduğu gibi kendi içimizde de, biyolojik ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığına, cinsiyetçilik ve LGBTİ fobilerine karşı mücadele edeceğiz.

Irkçı hareketlerin karşısında durarak, polis şiddetine karşı aktif mücadele içine olacak ve buna karşı ortaya çıkan mücadelelerle dayanışma içinde olacağız.

Kapitalistlerin sorumlusu olduğu iklim değişikliği ve biyoeşitliliğin çöküşüne karşı çıkmak için sokaklara inen eylemcilerle birlikte yürümeye devam edeceğiz.

Yeni bir toplum kurmak isteyen herkese açık olan Özgürlükçü Komünist Birlik, sömürünün ve her tür tahakkümün ortadan kalktığı bir gelecek kurmak için, yaşadığımız şehirlerde, mahallelerde ve kırsal bölgelerde her geçen gün büyüttüğümüz araçtır.

Umudumuz olan bu geleceğin bir adı var: özgürlükçü komünizm

Allier Kongresi, 10 Haziran 2019

Orjinal Metin: Congrès de fondation de l’Union communiste libertaire (UCL) : déclaration finale

Çeviri: Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir