Hindistan’da sağlıkta şiddete karşı grev

Hindistan’da son olarak Kolkata Hastanesi’nde iki hekimin hasta yakınlarının saldırıya uğramasının ardından ülke genelinde hekimler greve çıkarak sağlıkta şiddeti önleyecek adımların atılmasını ve çalışma koşularının düzeltilmesini istedi.

Hindistan’daki 800 bin doktorun greve katıldığı belirtilirken greve katılımın arttığı ve dün doktorların şiddete karşı daha iyi bir korunma talebiyle eyleme çıktığı belirtildi.

Hint Tabipler Birliği (IMA) başkanı Dr. Rajan Sharma, devlet bakanı Mamata Banerjee’nin hekimlerin talebini görmezden gelerek işlerine geri dönmeleri yönündeki tehditkar açıklamalarının tepki ile karşılandığını ve greve katılımın arttığını söyledi. Grevin yayılması ile Banerjee’nin hekimlerle görüşmeyi kabul ettiği ve grevin uzun sürmeyeceği belirtildi.

Batı Bengal’in başkenti olan Kalküta’daki hastanede 10 Haziran’da hastanede ölen 75 yaşındaki Muhammed Sayeed’in yakınları hastane koridorunda iki doktora saldırmıştı. Doktorlardan Paribaha Mukhopadhyay’in kafası kırılmış ve beyin ameliyatı geçirmişti.

Hint Tabipler Birliği araştırmalarına göre; doktorların %75’i sözlü taciz, yüzde 12’si fiziksel şiddetten şikayette bulundu.

Hindistan’da her 11 bin hastaya sadece 1 doktor düşüyor. Bazı eyaletlerde durumun daha da kötü olduğu belirtiliyor.

Hasta yakınlarının sürekli kuyruklarda olduğu, Yeni Delhi’deki All India Tıp Bilimleri Enstitüsü’nün (AIIMS) ayakta tedavi bölümünde günde 10 bin hastaya bakıldığı kaydediliyor.

Hindistan’da doktorlar günde 18 saat çalışıyor, oturacak dinlenecek alanları yok. Verilen yemeklerin ise çok kötü olduğunu ifade ediyorlar. (Kaynak: Kızıl Bayrak)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir