Kolombiya’da genel grev

kategori:

Kolombiya’da işçi sendikaları, öğrenci örgütleri, yerli halk toplulukları, hükümetin neoliberal politikalarına, yerli topluluklara yönelik saldırganlığına karşı dün genel greve çıktı. Şehirlerden kırsal bölgelere kadar bir çok noktada düzenlenen protestolara polis saldırdı.

Protestolar İvan Duque ve hükümetinin neoliberal “Ulusal Kalkınma Planı”na (PND), ülkedeki “barış” sürecinin bizzat devlet ve ona bağlı paramiliter güçlerce sabote edilmesine ve barış yanlısı, insan hakları savunucusu çok sayıda aktivistin katledilmesine karşı düzenlendi.

Genel grev ve ülke çapındaki protestolar, toprakları için direnen yerli halk topluluklarının yaklaşık bir ay süren otoyolları bloke etme eylemlerinin ardından geldi.

Grev çerçevesinde ülkenin başkenti Bogota ile Medellin, Cali, Cartagena, Barranquilla gibi büyükşehirlerde protesto yürüyüşleri düzenlendi.

Bogota’da sendikalar, öğrenci grupları ve yerli halk topluluklarından oluşan protestocular, farklı bölgelerden harekete geçerek kentin tarihi merkezindeki Bolivar Meydanı’na kadar yürüdü.

Meydanda genel olarak barışçıl geçen mitingin ardından polis saldırısı yaşandı ve çatışma çıktı.

Polisin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve coplu saldırısı sonucunda 4’ü gazeteci çok sayıda kişi yaralandı. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir