Anasayfa / Haberler / Kolombiya’da genel grev

Kolombiya’da genel grev

Kolombiya’da işçi sendikaları, öğrenci örgütleri, yerli halk toplulukları, hükümetin neoliberal politikalarına, yerli topluluklara yönelik saldırganlığına karşı dün genel greve çıktı. Şehirlerden kırsal bölgelere kadar bir çok noktada düzenlenen protestolara polis saldırdı.

Protestolar İvan Duque ve hükümetinin neoliberal “Ulusal Kalkınma Planı”na (PND), ülkedeki “barış” sürecinin bizzat devlet ve ona bağlı paramiliter güçlerce sabote edilmesine ve barış yanlısı, insan hakları savunucusu çok sayıda aktivistin katledilmesine karşı düzenlendi.

Genel grev ve ülke çapındaki protestolar, toprakları için direnen yerli halk topluluklarının yaklaşık bir ay süren otoyolları bloke etme eylemlerinin ardından geldi.

Grev çerçevesinde ülkenin başkenti Bogota ile Medellin, Cali, Cartagena, Barranquilla gibi büyükşehirlerde protesto yürüyüşleri düzenlendi.

Bogota’da sendikalar, öğrenci grupları ve yerli halk topluluklarından oluşan protestocular, farklı bölgelerden harekete geçerek kentin tarihi merkezindeki Bolivar Meydanı’na kadar yürüdü.

Meydanda genel olarak barışçıl geçen mitingin ardından polis saldırısı yaşandı ve çatışma çıktı.

Polisin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve coplu saldırısı sonucunda 4’ü gazeteci çok sayıda kişi yaralandı. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Adresi kontrol edin

Mülteci düşmanı kampanya sürüyor: Arzu Sabancı’nın ırkçı sözlerine CHP’li Engin Özkoç’tan destek, Ümit Özdağ’dan provokasyon

CHP ve İYİP’lilerden arka arkaya mülteci düşmanı, ırkçı açıklamalara kapitalist Sabancı ailesinin mensubu Arzu Sabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir