Küçükçekmece’de çocuğa yönelik cinsel istismara ve kadınlara yönelik taciz ve saldırılara karşı pek çok yerde eylem gerçekleşti

İstanbul Küçükçekmece’ye bağlı Kanarya Mahallesi’nde 23 Nisan’da 5 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından Türkiye’nin pek çok yerinde eylem gerçekleştirildi.

İstanbul’da Beşiktaş’ta bir araya gelen kadın örgütleri tarafından İskele Meydanı’nda bir eylem gerçekleştirildi. “Biz Susmuyorsunuz Siz Utanacaksınız” yazılı pankartın açıldığı eylemde, Kanarya’da 5 yaşındaki çocuğa yönelik cinsel istismara ve metrobüste bir kadına yönelik gerçekleşen cinsel saldırıya tepki gösterildi. Sarıyer’de ise Tarabyaüstü Mahallesi’nde bulunan pazar yerinde ses çıkarma eylemi yaparak pazarın içinde yürüyüş gerçekleştirdi. İstanbul Kartal Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla da, Kartal meydanda eylem gerçekleşti. Eylemde “Tacizi, tecavüzü koruma kollama, Aklama, yargıla” yazılı pankart açıldı.

Çocuğa yönelik istismara karşı başka pek çok şehirde de eylemler yapıldı. Erzincan Kadın Platformu Cumhuriyet Meydanı’nda eylem gerçekleştirdi. Kadınlar tarafından “İdam, hadım gibi sahte çözümler değil gerçek adalet istiyoruz” pankartı açıldı.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar Adalar Migros önünde buluştu. Platform adına yapılan açıklamada, “Cezasız bırakılan her suç, istismarı meşru kılmakta, suçluları cesaretlendirmektedir. Cinsel istismar failleri derhal yakalanarak tutuklanmalıdır. Gerçek adalet sağlanana ve sanıklar gereken cezayı alana kadar bu davaların da erkek yargının da peşinde olacağız” denildi.

İzmit’te de kadınlar Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla kent merkezindeki Belediye İş Hanı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada “Hemen her gün yeni taciz, tecavüz, çocuk istismarı haberlerine uyanıyoruz. Daha geçtiğimiz günlerde Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir çocuğun istismara uğradığını öğrendik. Biz Kocaeli Kadın Platformu olarak istismar olayları için önleyici tedbirler alınana kadar tacizciler, tecavüzcüler cezalandırılana kadar erkek adalet değil, gerçek adalet adalet mekanizmaları devreye sokulana kadar sokakta olmaya devam edeceğiz” dedi.

İstanbul Küçükçekmeye’ye bağlı olan Kanarya mahallesinde 22 Nisan’da cinsel istismara maruz bırakılan 5 yaşındaki bir kız çocuğu hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Çocuğu istismara maruz bırakan kişinin ise yakalanarak gözaltına alındığı duyurulmuştu.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir