Dört Bir Yanda Newroz Ateşi Yakıldı

kategori:

Bugün (21 Mart) Diyarbakır’dan Manisa’ya, Urfa’dan Aydın’a Dersim’e, Şırnak’tan Mardin’e pek çok yerde Newroz kutlamaları yapıldı. Pek çok ilde gerçekleşen kutlamaların öne çıkan gündemi 134 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve cezaevlerinde devam eden açlık grevi eylemleri vardı.

Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından organize edilen Newroz kutlamasına  yüz binlerce kişi katıldı. HDP’nin tutuklu bulunan önceki belediye eşbaşkanları ve milletvekilleri, DBP’li tutuklu belediye eşbaşkanları ve cezaevlerinde açlık grevi eyleminde olanların isimleri okundu. Okunan isimler tek tek alkışlandı.

Manisa’da Newroz, Yunus Emre ilçesine bağlı Cumhuriyet mahallesi Su deposu yanındaki boş meydanda kutlandı. Manisa’nın her ilçesinden kadın ve çocuklar Newroz alanına yöresel kıyafetleriyle girdi. Binlerce kişi polislerin kurduğu arama kapılarından geçerek alandaki yerini aldı.

HDP Aydın İl Örgütü Merkez Efeler ilçesinde Newroz mitingi düzenledi. Kadınların rengarenk kıyafetleriyle katıldığı miting için binlerce kişi alana geldi. HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, HDP MYK ve PM üyeleri, il eşbaşkanları ve yöneticiler katıldı.

Urfa’da Newroz 11 Nisan Stadyumu önünde bulunan boş alana toplanan binlerce kişi tarafından kutlandı. Saat 10.00 olarak belirlenen kutlama saati, Newroz alanının halka açılmaması nedeniyle bir saat geç başladı. Kürtçe asılan “Newroz pîroz be” pankartının da aralarında olduğu Kürtçe tüm pankartlar polis tarafından “yasak” olduğu gerekçesiyle söküldü.

Mardin’in Nusaybin ve Midyat ilçelerinde coşkulu kutlamalara sahne olan Newroz’a on binlerce kişi katıldı. Binlerce kişinin akın ettiği Newroz alanlarında, tecrite karşı süren açlık grevleri ve 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin mesajlar verildi.

Şırnak, Cizre Newroz’u Konak mahallesi Newroz alanında kutlandı. “Bijî berxwedana zindana!” sloganlarıyla başlayan kutlamada sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitiren Mehmet Tunç ve Asya Yüksel şahıslarında saygı duruşu yapıldı.

Antep’te Hakların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Emek Partisi (EMEP) ve Kürdistan Komünist Partisi’nin (KKK) Newroz kutlamaları Tur Otobüsleri Parkı’nda yapıldı.

Van’da Newroz alanında HDP il ve ilçe belediye eşbaşkan adaylarının selamladığı kitleye seslenen Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan’ın konuşmasının ardından söz alan HDP Van Büyükşehri Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı da, halkın Newroz’unu kutladı.

Ağrı stadyumunun arkasında bulunun boş alanda kutlanan Newroz’a on binlerce kişi katıldı. Sabah saatlerinde kadınlar rengarenk kıyafetleri ile alana gelirken, alanın etrafını kapatan polis ise birçok noktada arama yaptı.

Bingöl’de Newroz kutlaması, Saray Mahallesi’ndeki Sağlık Caddesi’nde binlerce kişinin katılımıyla başlarken, kutlamaya katılmak için kentte gelen sanatçılar engellendi. Diyarbakır’dan Newroz kutlaması için Bingöl’e gelen sanatçı Mizgin Tahir ve ekibi, Genç ilçesinde jandarma kontrol noktasında durdurularak kimlik kontrolünden geçirildi. Tahir’in ekibindeki müzisyen Bîlind Şakir, Suriye uyruklu olduğu için kendisine 707 lira ceza kesilirken, ekibi getiren araca ise bin 450 lira para cezası kesildi.Batman

Batman’da Newroz kutlaması Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi’nin (TJA) örgütlemesiyle Newroz alanında yapıldı. Kutlama sonrasında 20 genç gözaltına alındı.A

HDP Adana İl Örgütü, Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda Newroz’u kutladı. Kutlama başlarken Barış Anneleri ve HDP Milletvekili Kemal Peköz alkış ve zılgıtlar eşliğinde Newroz ateşini yaktı.

Mersin’deki Newroz kutlamaları Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Miting Alanı’nda yapıldı. Kutlamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin milletvekilleri Fatma Kurtulan, Rıdvan Turan, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun ve sanatçılar Cevdet Bağca, Şerzat, Jinawaz gibi birçok müzik grubu katıldı.Antalya

HDP Antalya İl Örgütü Kepez Arena Turgut Özal Spor Salonunun önünde bir araya gelerek, Newroz’u kutladı. Halk polis noktasında üst aramasından geçirildikten sonra alana girebildi. 7’den 70’e binlerin katıldığı etkinlikte saygı duruşu ve Newroz ateşinin yakılmasıyla kutlamalar başladı.

HDP Antakya İl Örgütü öncülüğünde İskenderun’un Yıldırımtepe mahallesinde bulunan boş alanda bir araya gelen halk Newroz’unu kutladı. Saygı duruşuyla başlayan kutlamalarda Newroz ateşi yakıldı. (MA)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir