Anasayfa / Haberler / Sudan’da hükumet karşıtı eylemler devam ediyor

Sudan’da hükumet karşıtı eylemler devam ediyor

Sudan’da Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’den istifa etmesi talebiyle eylemler devam ediyor.

Muhalif partiler ile doktor, öğretmen ve mühendislerin yer aldığı Sudanlı Meslekler Topluluğu, Kuzey Hartum, El-Fao, El-Faşir ve Amri kentlerinde eylemlere katılım çağrısı yaptı.

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemlerde polis saldırısında onlarca kişi gözaltına alındı.  Meslekler Topluluğundan yapılan açıklamada, eylemlerin Kuzey Hartum, El-Fao, El-Faşir ve Amri kentlerinde başladığı aktarıldı.

Sudan’daki eylemler 19 Aralık’ta hükümetin ekmek fiyatlarına zam yapmasının ardından Nil kıyısındaki Atbera ve Port Sudan kentlerinde başlamış ve kısa sürede birçok eyalete yayılmıştı.

Sudan’da uzun süredir ekonominin kötü gitmesi ve son olarak da ekmek fiyatının üç katına çıkarılması nedeniyle 19 Aralık’ta eylemler başlamıştı. Uluslararası Af Örgütü eylemlerde bugüne kadar 40 kişinin yaşamını yitirdiğini olarak açıklamıştı.

Adresi kontrol edin

İngiltere’de 58 üniversitede akademisyenler ücretleri, çalışma koşulları ve emekli maaşlarını savunmak için üç günlük grev gerçekleştirdi

İngiltere’de akademisyenler 58 üniversitede emeklilik aylıklarındaki kesintilere ve esnek çalışmaya karşı üç günlük grev gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir