Belçika’da akaryakıt zamlarına karşı eylemler

kategori:

Belçika’da yüksek akaryakıt fiyatlarını protesto amacıyla başlayan Sarı Yelekliler protestosunun ardından; kırmızı, yeşil ve mavi yelekler giyen ülkedeki 3 büyük sendikaya bağlı işçiler de sokağa çıktı.

Fransa’nın ardından Belçika’ya da sıçrayan Sarı Yelekliler protestosu, toplumda hükümete yönelik tepkileri arttırdı. Ülkedeki sosyalist (ABVV), Hıristiyan (ACV) ve Liberal (ACLVB) işçi sendikaları, bugün ulusal çapta eylem başlattı.
Sendikalar, hükümetin emeklilikle ilgili politikalarının, ağır işlerde çalışan kesimlerde rahatsızlık yarattığını, alım gücündeki sürekli düşüş, giderek büyüyen bir yaraya dönüştüğünü belirtti.
Sendikalara göre, Sarı Yelekliler protestosu, toplumdaki memnuniyetsizliği daha da su yüzüne çıkardı. Emeklilik politikaları konusunda hükümetin yanısıra işverenleri de sorumlu tutan sendikalar, bu nedenle sokağa çıkma kararı aldı.
Ülke çapında sabah saatlerimde başlayan iş bırakma eylemi nedeniyle, özellikle kentlerde otobüs, tren ve tramvay seferleri aksıyor. Havaalanlarında da gecikmeler yaşanıyor.
İşçi eylemleri nedeniyle kurulan barikatlar yüzünden Belçika’daki bazı otoyollarda da ulaşım aksıyor. Büyük şehirlerdeki bazı okullar işçi eylemi nedeniyle kapandı. Brüksel’de çöp toplama işlemi de kesintiye uğradı.
Gıda işkolunda çalışan bir grup işçi Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu binasının önünde pankart açtı. İşçiler, “Artık ay sonunu getiremiyoruz” diyerek, alım gücündeki düşüşe yepki gösterdiler.
Flaman İşverenler Örgütü (VOKA), eylemlere tepki göstererek, “sendikaların ateşle oynadığını” savundu. VOKA sözcüsü, “Zor zamanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu” belirterek, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde (Brexit) yaklaşık 42 bin kişinin işsiz kalabileceğini söyledi.
Federal Çalışma Bakanı Kris Peeters, “doğru ve adil bir ücret talebini anlayışla karşıladığını” belirterek, “Sosyal taraflar sokağa çıkmazsa, alım gücünün arttırılması konusunda bir şeyler yapmaya hazırız” dedi.
Hükümet, sorunları konuşmak üzere yarın sendikalar ve işveren temsilcileri ile bir araya gelecek. (Kaynak: ETHA)

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir