Ürdün’de ‘Yeni Vergi Yasası’na karşı eylem

kategori:

Ürdün’ün başkenti Amman’daki Başbakanlık binası yakınlarında binlerce kişinin katılımıyla eylem düzenlendi. Eylem nedeniyle Amman’da polis ablukası vardı.

IMF tarafından dayatılan yeni vergi yasasını protesto eden Ürdünlüler sık sık ‘Susturulmaya hayır’, ‘Dinle ey Rezzaz… Bir damla yakıtımız yok’ sloganları attı.

Ürdün’de tartışmalı vergi yasasının, 2 Aralık’ta Resmi Gazetede yayınlanması sonrası sosyal medya üzerinden eylem çağrıları yapılmıştı.

Ürdün Meclisi’nin birinci kanadı Temsilciler Meclisi’nin onayını alan tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısı, meclisin ikinci kanadı olan Senato’dan da geçmiş, ardından Kraliyet makamı tarafından imzalanmasının akabinde Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Yasanın 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe gireceği belirtilmişti.

Protestocular ayrıca Kral Abdullah tarafından bu yaz göreve getirilen Başbakan Ömer Razzaz’ın yolsuzluğa bulaşan yetkilileri ve iş adamlarını hapse atma sözlerini yerine getirmediğinden şikayet ediyorlar.

Başbakan Rezzaz, 18 Kasım’da yaptığı açıklamada, tasarıya göre gelir vergisinin, geliri yüksek kişilerin en fazla yüzde 12’sini etkilediğini, orta ve düşük gelirli kesimleri kapsamadığını, eskalasyon uygulamasını dikkate aldığını iddia etmişti.

Ürdün kamuoyunda IMF’nin diktesi olarak görülen gelir vergisi yasa tasarısı ilk olarak Mayıs ayında önceki hükümet tarafından Temsilciler Meclisi’ne gönderilmişti.

Ancak tepkilerin artması ve geniş çaplı protestolar üzerine Başbakan Hani el-Mulki istifa etmiş, Ömer er-Rezzaz’ın yeni hükümeti kurmasının ardından da tasarı geri çekilmişti.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir