10 Ekim Katliamı’nın yıldönümünde eylemler

kategori:

10 Ekim 2015’te 103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Gar Katliamı’nın yıldönümünde pek çok yerde eylemler gerçekleştirildi.

Ankara

Ankara’da gerçekleştirilmek istenen anma öncesinde kontrol noktasından yalnızca aile üyelerinin geçebileceği dayatması yapıldı. Ancak ailelerin ve anma için gelenlerin kararlılığıyla polis, alanı herkese açmaya başladı.

Yavaş yavaş geçişlerin sağlandığı sırada, tekrar herkesin alınmayacağı söylenerek provokasyon girişimi yaşandı. Bir süre sonra polisin bütün yavaşlatma çabalarına rağmen alana girişler sağlandı.

Bombanın patladığı saat olan 10:04’de, katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun basın açıklamasını okudu.

Van

Van’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) anma etkinliğine polis engel oldu.

Katliamda yaşamını yitirenleri anmak için Feqiyê Teyran Parkı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına izin verilmedi. KESK binasının etrafını kapatan polis, açıklamanın dışarıda yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

KESK’liler ise açıklamayı dışarıda yapacaklarını söyleyerek, parka yürümek isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı.

Polis, HDP İl Eş Başkanı Ümit Dede ve KESK’e bağlı sendika yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 16 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyette ifadeleri alınan 16 kişi, hastane kontrolünün ardından serbest bırakıldı.

İstanbul

Kadıköy Rıhtım’da Beşiktaş İskelesi önünde gerçekleştirilen eylemde katliamı lanetleyen sloganlar atıldı.

Katliamda yaşamını yitirenlerden Dicle Deli’nin babasının 10 Ekim Dayanışma Derneği adına yaptığı konuşmanın ardından İstanbul Üniversitesi’nden gelen öğrenciler de bir konuşma gerçekleştirdi. Eylemde “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganının atılması sırasında, polis provokasyon girişiminde bulunarak, eylemcilere saldırmakla tehdit etti. Eylem polisin provokasyon girişimine rağmen gerçekleştirildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir