Anasayfa / Haberler / Irak’ta işsizlik ve elektrik kesintilerine karşı başlayan isyan yayılıyor

Irak’ta işsizlik ve elektrik kesintilerine karşı başlayan isyan yayılıyor

Irak’ın güneyinde elektrik kesintileri ve işsizliğe karşı 8 Temmuz’da başlayan isyan dalgası yayılarak sürüyor. Kötü kamu hizmetleri, elektrik kesintileri, su sıkıntısı, işsizlik ve bölgedeki konut sorunları isyanı tetikleyen etkenlerin başında geliyor.

8 Temmuz’da Irak’ın tek liman kenti ve petrol zengini olan Basra’da başlayan; ardından 12 Temmuz’dan itibaren Necef, Meysan, Nasıriye ve son olarak da başkent Bağdat’a yayılan protestolarda halk; Iraklı yetkilileri istifaya çağırıyor.

12 Temmuz’da Necef Havalimanı‘na baskın düzenleyen Iraklılar, Nasıriye kentinde ise valinin evini kuşattılar. Aynı gün Basra’daki Güney Petrol Şirketi ofislerine baskın gerçekleştirdi. Protestocuların Batı Kurna-2 petrol sahasını işleten Rus petrol şirketi Lukoil’in merkez binasını bastığı belirtilirken, şirket çalışanlarının helikopterle tahliye edildiği ve polisin açtığı ateş sonucu bazı protestocuların yaralandığı bildirildi.

Eylemler, 13 Temmuz itibariyle başkent Bağdat’a da yayıldı. Bağdat’ın batısındaki Şiilerin yoğunlukta yaşadığı eş-Şule bölgesinde sokağa dökülen Iraklılar yetkilileri istifaya çağırdı. Eylemciler lastikleri yakarak yol kapattı.

Adresi kontrol edin

Berlin’de Køpi Wagenplatz kamp alanının tahliyesine karşı binlerce kişi sokağa çıktı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Kreuzberg bölgesinde, anarşistlerin ve diğer radikal hareketlerin 1990 yılından beri kullandığı Køpi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir