Irak’ta işsizlik ve elektrik kesintilerine karşı başlayan isyan yayılıyor

kategori:

Irak’ın güneyinde elektrik kesintileri ve işsizliğe karşı 8 Temmuz’da başlayan isyan dalgası yayılarak sürüyor. Kötü kamu hizmetleri, elektrik kesintileri, su sıkıntısı, işsizlik ve bölgedeki konut sorunları isyanı tetikleyen etkenlerin başında geliyor.

8 Temmuz’da Irak’ın tek liman kenti ve petrol zengini olan Basra’da başlayan; ardından 12 Temmuz’dan itibaren Necef, Meysan, Nasıriye ve son olarak da başkent Bağdat’a yayılan protestolarda halk; Iraklı yetkilileri istifaya çağırıyor.

12 Temmuz’da Necef Havalimanı‘na baskın düzenleyen Iraklılar, Nasıriye kentinde ise valinin evini kuşattılar. Aynı gün Basra’daki Güney Petrol Şirketi ofislerine baskın gerçekleştirdi. Protestocuların Batı Kurna-2 petrol sahasını işleten Rus petrol şirketi Lukoil’in merkez binasını bastığı belirtilirken, şirket çalışanlarının helikopterle tahliye edildiği ve polisin açtığı ateş sonucu bazı protestocuların yaralandığı bildirildi.

Eylemler, 13 Temmuz itibariyle başkent Bağdat’a da yayıldı. Bağdat’ın batısındaki Şiilerin yoğunlukta yaşadığı eş-Şule bölgesinde sokağa dökülen Iraklılar yetkilileri istifaya çağırdı. Eylemciler lastikleri yakarak yol kapattı.


Yorumlar

“Irak’ta işsizlik ve elektrik kesintilerine karşı başlayan isyan yayılıyor” için bir yanıt

  1. […] Irak’ta işsizlik ve elektrik kesintilerine karşı başlayan isyan yayılıyor […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir