Somalı Madenci Ailelerinin Başlattığı Yürüyüşün 1. Günü: Adalet sadece zenginler için varmış, bir kez daha anladık

kategori:

13 Mayıs 2014’te gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren Somalı madencilerin aileleri “Adaleti Yeryüzüne Çıkaracağız” sloganıyla yürüyüşlerine başladı. Maden katliamının gerçekleştiği saat olan 15.03’te Soma Madenci Anıtı önünde basın açıklaması ve uğurlama gerçekleştirildi.

Açıklamayı Katledilen maden işçisi Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak gerçekleştirdi. Gülsüm Çolak “İki anne yola çıktık ama diğer ailelerden de destek görüyoruz. Biz Adalet istiyoruz, evlatlarımız için yola çıkıyoruz” dedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adalet istiyoruz, çocuklarımız için yola çıkıyoruz. Adalet sadece zenginler için varmış, dün bir kez daha anlamış olduk. Evlatlarımızın katilleri 18-20 yıl aldılar. 301 kişiyi kaybettik, kişi başı yatacakları ceza 2 ay bile etmiyor. Patronların korunduğu, zalimlerin ödüllendirildiği bu düzende adaleti aramaya, adalet arayan annelerle buluşmaya gidiyoruz! Evlatlarımız geri gelmeyecek biliyoruz. Fakat başka anneler ağlamasın, başka çocuklar ölmesin diye bu yola çıkıyoruz. Bugün yola çıkmadan yanımıza bir parça kömür aldık. Bedeli ödendi diye. Çocuklarımızdan toprak alıp götüreceğiz. Unutulmasınlar diye. Yol boyunca adalet arayanlarla buluşmalar gerçekleştireceğiz. Programımız şöyle, Bu akşam Çanakkale’de saat 19.00’da adalet buluşması gerçekleştiriyoruz. 13 Temmuz günü 13.00’da Silivri’de avukatımız evladımız Selçuk Kozağaçlı’ya selam göndereceğiz. Akşam saat 20.00’de Abbasağa’da adalet forumunda olacağız. 14 Temmuz sabahı Tuzla’da işçilerle bir araya geleceğiz, akşam Kocaeli’de olacağız. 15 Temmuz günü Zonguldak’ta 13.00’da madencilerle buluşacağız. 16 Temmuz günü Ankara’da olacak HSK önüne gideceğiz. Adalet arayışımız bitmeyecek! Evlatlarımızı toprağa gömdük. Topraktan adaleti yeryüzüne çıkaracağız.”

Açıklamanın ardından madencilerin mezarlarını ziyaret eden aileler, buradan aldıkları topraklar ile ilk buluşma noktaları olan Çanakkale’ye doğru yola çıktı. Akşam saatlerinde Çanakkale’ye ulaşan aileler burada dayanışmak için bulunanlarla birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aileler yarın (13 Temmuz) saat 13.00’te Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Soma Katliamı davası avukatlarından Selçuk Kozağaçlı’yı selamlamak için cezaevi önünde basın açıklaması düzenleyecek. Aynı gün 20.00’de ise Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda “Adalet Forumu” gerçekleştirilecek.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından da yarın (13 Temmuz) saat 13.00’te Silivri Hapishanesi önünde Somalı aileler tarafından yapılacak basın açıklamasına çağrı yapıldı. “Somalı Aileler Ankara’ya Yürüyor” ifadesiyle başlayan açıklamada “Ankara yürüyüşü kapsamında yarın saat 13.00’da Silivri Hapishanesi önünde Soma davasının tutsak avukatları için Somalı aileler tarafından yapılacak basın açıklamasına tüm üye ve meslektaşlarımızı destek vermeye çağırıyoruz.” denildi.

Ailelerin yürüyüşü 16 Temmuz Pazartesi günü Ankara’da bulunan Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) önünde sona erecek.

Aileleri Katledilen 301 Maden İşçisi İçin Yürüyor


Yorumlar

“Somalı Madenci Ailelerinin Başlattığı Yürüyüşün 1. Günü: Adalet sadece zenginler için varmış, bir kez daha anladık” için bir yanıt

  1. […] Somalı Madenci Ailelerinin Başlattığı Yürüyüşün 1. Günü: Adalet sadece zenginler için v… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir