“İtaatsizlik ettiği” bahanesiyle işten atılan hastane emekçisi oturma eylemine başladı

kategori:

Bakırköy Ethica hastanesi’nden  “itaatsizlik ettiği” bahanesiyle 21 Mayıs’ta işten çıkarılan 49 yaşındaki Derya Koçak işine geri dönmek için oturma eylemine başladı.

Hastanede üç buçuk yıldır yardımcı sağlık personeli olarak çalışan Derya Koçak oturma eylemini 8 gündür hastane önünde sürdürüyor.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Koçak, işini dürüstlükle yapmasına, verilen her görevleri yerine getirmesi ve herhangi bir disiplinsizlik yapmamasına rağmen, haksız ve hukuksuz bir şekilde yere işten çıkarıldığını ifade etti. Koçak hastane yönetiminin işine son verme nedenini şu sözlerle anlattı:

“Mart ayında benim nöbetçi olmadığım bir akşam istismara uğrayan 20 aylık bir bebek gelmiş. Çocuk ertesi gün öldü. Hastane yönetimi bu durumu kapatmaya çalıştı. Çalışma arkadaşım ise durumu fark edince polise bildirdi. Sonrasında bu olayı televizyonda bir programa çıkarak anlattı. Ve işten çıktı. Arkadaşım içerde olan şeyi vicdanı elvermediği için televizyona çıkıp söyledi. O işten çıktıktan sonra ise benim iş yükümü arttırdılar. Baskı uyguladılar. İki ay kadar bu baskılar devam etti. Sonra ise işten çıkartıldım. Ben ‘işimi yapmadığım için değil,  o kadının arkadaşı olduğum için işten çıkarıyorsunuz’ dediğimde; insan kaynakları ‘Evet o neyse, bizim gözümüzde sen de o sun’ cevabını verdi.”

İşten çıkarılması sonrası sadece kıdem tazminatı hesaplanarak hakkı olanın çok altında bir tazminat verildiğini belirten Koçak, “3 buçuk senelik mesai saatlerimin ücretini vermediler. ‘itaatsizlik’ gerekçesiyle çıkardıkları için şu an işsizlik maaşı da alamıyorum. Sicilimi de kötülediler” diye konuştu.
Hakkını almak için oturma eylemi başlatması üzerine tehditlere maruz kaldığını ifade eden Koçak, haklarını alana kadar oturma eyleminden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Yorumlar

““İtaatsizlik ettiği” bahanesiyle işten atılan hastane emekçisi oturma eylemine başladı” için bir yanıt

  1. […] “İtaatsizlik ettiği” bahanesiyle işten atılan hastane emekçisi oturma eylemine baş… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir