Anasayfa / Haberler / Soma maden katliamın yıldönümünde Soma ve İstanbul’da eylemler

Soma maden katliamın yıldönümünde Soma ve İstanbul’da eylemler

301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın 4. yılında kurumların ortak çağrısıyla yapılan miting için Soma’da binlerce kişi toplandı. Ege Linyit İşletmesi Müdürlüğü önünden başlayan yürüyüşe yaşamını yitirenlerin aileleri başta olmak üzere pek çok kurum da katıldı. Beşyol Madenci Anıtı’na yürüyen yurttaşlar anıta karanfil koydu, ardından Soma Köy Garajı’nda yapılan mitinge yürüdü.

Katliamın 4. yılında İstanbul’da da eylemler gerçekleştirildi. DİSK, KESK, TMMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Beyoğlu Tünel Meydanı’nda anma ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Eyleme, çağrıda bulunan sendikaların yanı sıra, Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF), Genç İşçi Derneği (Gider), Halkevleri, Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği (UİD-DER) ve Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) de katılım sağladı. Öte yandan Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) e Soma Katliamı’nın dördüncü yılı vesilesiyle, iş cinayetleri ve meslek hastalıklarıyla ilgili olarak Esenyurt’ta eylem yaptı. Eyleme sendikanın Esenyurt Esencan Hastanesi karşısında bulunan binası önünden başlandı.  Esenyurt Meydan’a kadar sloganlarla yürüyüş gerçekleştirildi.

Yeryüzü Postası

 

Adresi kontrol edin

Haiti’de akaryakıt fiyatlarındaki artışlara, hayat pahalılığına ve büyüyen güvenlik sorunlarına karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı

Haiti’de ABD merkezli bir misyoner grubunun beşi çocuk 17 üyesinin bir çete tarafından kaçırılmasının ardından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir