Anasayfa / Haberler / Macron’un Cumhurbaşkanı seçilmesinin yıldönümünde Fransa’da onbinlerce kişi sokaktaydı

Macron’un Cumhurbaşkanı seçilmesinin yıldönümünde Fransa’da onbinlerce kişi sokaktaydı

Fransa’da Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesinin birinci yıl dönümü dolayısıyla onbinlerce kişi alanlara çıkarak “Macron dur” eylemi gerçekleştirildi.

Paris’te yapılan eyleme ögrenciler, işçiler, sağlıkçılar, kağıtsızlar, işsizler, kitle örgütleri ve siyasi partiler taleplerini yazdıkları pankartları ile katıldı.

Opera Meydanı’nda bir araya gelen kitle Bastille Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş güzergahı üzerinde bulunan metrolar ulaşıma kapatıldı ve polis yer yer arama yaptı. Yapılan aramalarda 8 kişi gözaltına alındı. 1 Mayıs’ta yaşanan çatışmaların yaşanmaması için polis ara sokaklara konuşlandı.

Fransa genelinde yapılan eylemlerde “Macron defol”, “Macron fakirlerden alıp zenginlere veriyor”, “Sosyal yıkım paketine hayır”, “Hepside İsviçre’de”, “Altıncı cumhuriyet için”, “Ekolojik bir plan”, “Direniş”, “Gölgede yürüyüş”, “Macron istifa” yazılı dövizler taşındı.

Eylemde Macron’u tanımlayan 4 sembol, “kral, işadamı, zenginlerin cumhurbaşkanı ve Napolyon” kılığına giren 4 kişi, araçlar üzerinde korteje eşlik ederken, Macron’u protesto eden kısa oyunlar da sahnelendi. Kitle şarkılar söyledi, dans etti ve slogan atarak Macron’un iktidardaki birinci yılını protesto etti.

Eyleme Tolbiac, Sorbonne üniversitelerini işgal eden öğrenciler başta olmak üzere çok sayıda öğrenci katıldı. Kağıtsızlar oturum hakkı için eyleme katılırken, ZAD direnişçilerine de destek pankartları taşındı.

Fransa’nın üç büyük sendikası Fransa Demokratik İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CFDT), Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve İşçi Gücü’nün (FO) de dahil olduğu 9 sendika, Macron’un politikaları ve çok sayıda alanda yürürlüğe konulan yasal değişiklikleri protesto amacıyla 22 Mayıs ve 26 Mayıs için grev ve sokaklara çıkma çağrısı yaptı.

Bastille Meydanı’na ulaşan kitle ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Antifaşistler Franceinfo aracını tahrip etti. Saldırıda bir polis yaralandı.

Aynı gün Fransa’nın Toulouse, Bordeaux, Lyon, Strasbourg ve  Rennes kentlerinde de eylemler düzenlendi. (Kaynak: ETHA)

Adresi kontrol edin

Açlık grevindeki anarşist tutsak Alfredo Cospito’dan mektup: Asla teslim olmayın!

Anarşist tutsak Alfredo Cospito, İtalya’da Cezaevi İdaresi Yasası’nın 41. maddesine (41 Bis) dayanılarak uygulanan hapishane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir